Koreniny s mierou

Koreniny s mierou

Každé korenie sa vyznačuje osobitou vôňíou a chuťou, obsahuje účinné látky v rôznom množstve a zložení, ktoré aj na tráviaci proces pôsobí nerovnako.
Z tohto hľadiska môžeme korenie rozdeliť na silne pôsobiace, ku ktorému rátame korenie, štipľavú papriku, kayenské korenie, zázvor, kari korenie, nové korenie, muškátový orech a kvet, vo väčšom množstve bobkový list, klinček, škoricu a i.
 K miernejším druhom rátame sladkú papriku, vanilku, rascu, fenykel, anýz a všetky zelené vňate. Pri niektorých ochoreniach sa neodporúča soliť, a tak je to aj s korením. Dnešná medicína uznáva, že niektoré druhy korenia podporujú činnosť určitých orgánov a ak sa používajú ako liek, neškodia. Aj tu platí príslovie: všetkého veľa škodí. V korení nájdeme aj niektoré látky napríklad silice - intenzívne voňajúce olejové látky obsiahnuté v rastlinách, najmä v listoch. Silice na vzduchu prijímajú kyslík, pritom sa stráca ich typická vlastnosť. V korení sú obsiahnuté aj enzýmy, alebo fermenty, jednoduché tuky, triesloviny, glykozidy (zložité organické látky, niektoré sú aj jedovaté), živice, saponíny (nachádzajú sa v badyáne a  muškátovom orechu), ďalej mastné kyseliny, malé množstvo vitamínov a pod. Pri korení treba dbať na jeho skladovanie. Uschovávame ho v  nádobkách s tesniacim vrchnákom, oddelene od ostatných potravín, pretože ľahko prijíma cudzie, nežiaduce pachy. Má byť uložené na suchom mieste, chránené pred účinkami slnečných lúčov .








**