Dávajte si predsavzatia, ktoré dokážete splniť!

S novým rokom prichádza obdobie plné predsavzatí a všetkého, v čom chceme byť lepšími, krajšími, výkonnejšími. Začiatok roka v sebe nesie niečo magické, čo dáva človeku možnosť na zmenu. Je tu nový rok a doňho treba vstúpiť s pevným rozhodnutím v niečom sa zmeniť. Alebo aspoň niečo zmeniť. Čo by to malo byť aby sme si na jeho konci nevyčítali, že sme to opäť pokašľali a svojimi planými sľubmi sme si chceli dokazovať, aké sme úžasné?
 
V prvom rade by mali naše predsavzatia vychádzať z reálneho pohľadu na seba samú. To, čo chceme dosiahnuť alebo zmeniť, by sme nemali chcieť zrealizovať zo dňa na deň. Radikálne riešenia vedú častokrát k zlyhaniu. A to predsa nechceme!
Začnite pekne krôčik po krôčiku. Nevrhajte sa strmhlav do vopred prehratého boja. Radšej si stanovte čiastkové ciele, ktoré sú reálne splniteľné. Keď prekonáte prvú prekážku, budete pozitívne motivovaná a o to sa vám bude ľahšie dosahovať ďalšia méta. Je to jednoduché! Aj vzpierači začínajú od ľahkej váhy a postupne si nakladajú čoraz viac kilogramov. Tak aj vy.
Ak je vašim najväčším problémom boj s nadváhou, začnite s miernou zmenou vo vašom jedálničku. Je dokázané, že na Slovensku sa pokúša ročne schudnúť sedem ľudí z desiatich. Takže určite v tom nie ste sama. Je dobré, ak si pri predsavzatí typu: „Chcem zmeniť svoju postavu, chcem sa lepšie stravovať, chcem sa viac venovať pohybu...“ nájdete spriaznenú dušu, s ktorou sa podelíte o všetky úskalia výhier a prehier. V dvojici sa lepšie zdolávajú nástrahy pokušení. Ak sa vám to nepodarí na prvýkrát, vymyslite si náhradné riešenie. Zhrešili ste krémešom, alebo čokoládou? Nevadí, zajtra budete mať ovocný deň a do roboty si to pekne odkráčate. Na budúce budete mať určite lepšiu výdrž.
 
Ak nemáte presnú predstavu, čo by chceli na sebe zmeniť, len máte neustále nutkavú potrebu byť so sebou nespokojná, dajte si do nového roka predsavzatie, že každý mesiac prekvapíte samu seba, vyskúšate niečo nové, zúčastníte sa na spoločenskej udalosti, alebo absolvujete nevšedný zážitok v lone prírody. Jednoducho budete žiť aj mimo zabehnutých rodinných koľají. Možno to je to pravé, z čoho načerpáte novú silu a energiu, aby ste boli sama so sebou spokojná, a tak bolo spokojné aj vaše okolie. Držíme palce!
KM