Ktorá zelenina sa hodí na gril?

Ktorá zelenina sa hodí na gril?

Čo si predstavíme, keď sa povie grilovanie? Je to šťavnatý steak, chrumkavé kuracie krídelká, bravčové mäsko či grilovaný pstruh? Čo tak to vyskúšať aj grilovanú zeleninu a ovocie? Veríme, že náš článok vás presvedčí o tom, že sa oplatí dať šancu aj nemäsitým pochúťkam na grile.

Grilovanie na elektrickom grile zvládne každý, keďže veľkou výhodou elektrických grilov je ich jednoduché obsluhovanie. Grilovať môžete začať takmer okamžite po zapnutí grilu. Grilovacie platne sa zohrejú už za pár minút. Ak upratovanie práve nepatrí medzi vaše obľúbené činnosti, oceníte, že elektrický gril po sebe nezanecháva žiadny popol a po grilovaní stačí len vyčistiť grilovacie platne. Takisto sa nemusíte starať o palivo, keďže elektrický gril stačí jednoducho zapojiť do zásuvky.

Ako grilovať zeleninu a ovocie?

Pri grilovaní zeleniny a ovocia neplatia tie isté pravidlá. Zatiaľ čo zeleninu na gril by ste mali voliť zrelú, čerstvú a tvrdú, ovocie by ste mali voliť o niečo menej zrelé, pretože príliš mäkké ovocie by sa vám na grile rozpadávalo. Zelenina na grile je skvelou prílohou k mäsu a grilované ovocie si môžete vychutnať aj ako dezert.

Tipy na grilovanie zeleniny

  •  Mäkšiu zeleninu stačí pred grilovaním potrieť marinádou alebo olejom, tvrdú zeleninu je potrebné pripraviť na grilovanie varením a blanšírovaním.
  •  Vláknitá zelenina, ako napríklad artičoky, brokolica, sladké, červené či biele zemiaky pred grilovaním blanšírujte vo vriacej vode 1 - 2 minúty.
  •  Ak sa chystáte grilovať baklažán alebo cuketu, zeleninu pred grilovaním nakrájajte na tenké plátky (5 mm) a osoľte, aby pustili šťavu a mierne zmäkli.
  •  Keďže zelenina neobsahuje tuk, je dobré každý kúsok zeleniny potrieť marinádou s obsahom tuku.
  •  Aby zelenina bola chrumkavá a šťavnatá, ale zároveň nie spálená, je dôležité rozpáliť gril na vysokú teplotu. Gril rozohrejte na 230-320 °C.

Tipy na grilovanie ovocia

  • Vyberajte si menej zrelé ovocie.
  • Ovocie radšej grilujte dlhšie a pri nižšej teplote.
  • Ak ste nováčik v grilovaní ovocia, vyskúšajte najskôr pripraviť grilovaný banán. Do grilovania bobuľovitého ovocia sa pustite, až keď budete mať základné skúsenosti.
  • Ovocie krájajte na väčšie kúsky - bude sa vám s nimi jednoduchšie manipulovať.
  • Pred grilovaním ovocia pridajte na gril trošku tuku, aby sa jemná dužina ovocia nenalepila na grilovaciu platňu. Môžete použiť avokádový olej, ktorým buď potriete ovocie, alebo grilovaciu plochu. Na grilovanie vám odporúčam používať oleje, ktoré majú vysokú tepelnú odolnosť. Napríklad avokádový olej má tepelnú odolnosť až do 510 °C.

Ktorá zelenina sa hodí na gril?

Zemiaky
Zemiaky v šupke miluje snáď každý. Ide o klasiku, ktorá nesmie chýbať na žiadnej grilovacej párty. Na gril sa hodia aj sladké batáty - tie vám odporúčame pred grilovaním predvariť alebo predpiecť, potom pokračujte klasickým spôsobom - zemiaky nakrájajte na mesiačiky alebo medailonky a pridajte olej a poukladajte ich na gril. Zemiaky grilujeme pri teplote okolo 220°C z každej strany okolo 12 minút podľa veľkosti mesiačikov. Tip: pre zachovanie šťavnatosti grilujte zemiaky pod pokrievkou.

Kukurica
K obľúbeným druhom zeleniny bez pochýb patrí aj kukurica. Kukuricu ešte pred grilovaním varíme v osolenej vode asi 20 minút. Uvarenú kukuricu potrieme maslom a položíme na rozpálený rošt a grilujeme približne 12 – 15 minút. Vyskúšajte grilovanú kukuricu  pokvapkanú limetkovou šťavovou servírovať s lístkami koriandara.

Baklažán
Kolieska baklažánu hrubé asi 1 cm pred grilovaním osoľte, počkajte, kým pustia šťavu a asi po hodine ich vysušte papierovou vreckovkou, aby ste ich zbavili prebytočnej vody. Plátky baklažánu pokvapkajte olivovým olejom alebo pripravenou marinádou, pridať môžete aj cesnak a bazalku. Baklažán grilujte cca 15 minút.

Cuketa
Grilovaná cuketa patrí k obľúbeným letným jedlám, pretože ide o ľahké nemastné hlavné jedlo, večeru alebo prílohu. Podobne ako pri baklažáne, aj cuketu si pred grilovaním nakrájajte na kolieska (tenké 1 cm alebo 0,5 cm), osoľte ich a osušte od šťavy. Každý kúsok potrieme marinádou alebo olejom a na rozohriatý gril dáme plátky cukety, ktoré grilujeme z každej strany 4 - 6 minút.

Paradajky
Paradajky nakrájajte na polovičky a zrezanú stranu s dužinou pokvapkajte olivovým olejom. Paradajky sa grilujú naozaj krátko - maximálne 3 minúty. Grilované paradajky si môžete dochutiť parmezánom a čerstvým tymiánom alebo bazalkovým pestom.

Špargľa
Špargľa obsahuje málo tuku a je bohatá na minerály a vitamíny, predovšetkým vitamín B.  Grilovaním zvýrazníte chuť špargle. Odporúčame vám grilovať ju 2 - 3 minútky. Dosiahnete tak jemnú grilovanú chuť.

Mrkva
Sladkú chuť mrkvy skvele doplní citrón a kôpor. Na grilovanie môžete použiť klasický olivový olej, no ak máte radšej experimenty, vyskúšajte hroznový olej.

Cesnak
Chuť grilovaného cesnaku vás prekvapí. Hlavičku cesnaku si prekrojte na polovicu tak, aby vám vznikli 2 hviezdice. Položte ich na pár minút na grilovací rošt a uvidíte, že cesnaková chuť sa zmení na sladkastú pochúťku.

Zdroj obrázkov v texte: https://unsplash.com/photos/Uy0rpZRYFOQ