Súťažte s nami! - dennikrelax.sk

Alternatívy kávy, ktoré vás nabijú energiou

Pre niektorých z nás je káva nápojom, bez ktorého si nevieme predstaviť život. Milujeme ju kvôli chuti, zdravotným benefitom i schopnosti nakopnúť, keď nás začne zmárať únava. Potom je tu skupinka tých, ktorým káva z nejakých dôvodov nerobí dobre. Našťastie, existuje niekoľko alternatív, ktoré padnú vhod namiesto kávy. Ktoré sú to?

  • Nápoj z čakanky

Aj keď nápoj z čakanky nepôsobí priamo na hladinu energie, môže poslúžiť ako placebo. Je jedným z top spôsobov, ako napodobniť rituál pitia kávy. Dobre chutí samotný, ale aj s mliekom či rastlinným nápojom. Ak potrebujeme povzbudiť aj trochou sladkej chuti, môžeme siahnuť napríklad po mede.
Za zmienku stojí aj skutočnosť, že čakanka je bohatá na inulín a minerály, ako napríklad draslík, fosfor, horčík či železo. Navyše podporuje produkciu žlče i vylučovanie tráviacich štiav.

  • Zlaté mlieko

Ak pijeme kávu ráno počas raňajok, môžeme ju nahradiť zlatým mliekom. Nápojom, ktorý sa spája s množstvom zdravotných benefitov. Ako ho pripraviť? Šálku živočíšneho mlieka alebo rastlinného nápoja zmiešame s ½ čajovej lyžičky kurkumy, pridáme ¼ čajovej lyžičky škorice, štipku zázvoru a čierneho korenia. Všetko premiešame a zahrejeme na miernom ohni. Teplý nápoj dochutíme medom.

  • Karobový nápoj

Karob je obľúbený ako alternatíva kakaa. Chutný nápoj si pripravíme zo šálky mlieka alebo rastlinného nápoja, 2 čajových lyžičiek karobového prášku, škorice alebo vanilky. Ako na to? Do malého množstva vriaceho mlieka pridáme karobový prášok a miešame, dokým nezhustne. Potom pridáme zvyšné mlieko a dochutíme škoricou, poprípade vanilkovým luskom.

  • Voda s citrónom

Nedostatok tekutín v organizme vedie k poklesu výkonnosti, bolestiam hlavy, podráždenosti, poruchám koncentrácie i nervozite. Vyriešiť sa to dá aj takým obyčajným nápojom, ako je voda s citrónom, poprípade s čerstvými bylinkami, ako mäta pieporná. Alternatívou čistej či filtrovanej vody môže byť minerálka.

  • Zelený čaj

Ak potrebujeme na nakopnutie kofeín, ale nevyhovuje nám ten v káve, môže nám pomôcť kofeín (teín) v zelenom čaji. Volíme kvalitné sypané čaje, ktoré majú lahodnú chuť i zaujímavé zdravotné benefity. Podobnými účinkami ako zelený čaj disponuje aj čaj rooibos, ktorý však neobsahuje kofeín. Tým pádom je vhodný pre tehotné ženy i deti.

Mirka


 


Autor fotografie:https://pixabay.com/sk/photos/n%C3%A1poj-cup-sklo-kaviare%C5%88-st%C3%B4l-3492107/