Žiarivé a krásne až do jari

V novembri a decembri je poinsettia absolútnym bestsellerom. Žiadna iná kvitnúca izbová rastlina sa v posledných týždňoch roka nekupuje častejšie. Koniec koncov, tento krásny zimný kvet je považovaný za vianočného favorita. Odhliadnuc od Vianoc, táto atraktívna hviezda dokáže zabodovať aj inokedy ako farebná izbová rastlina. Vďaka správnej starostlivosti sa jej bude dariť aj po skončení vianočného obdobia.

Odborníci zo Stars for Europe (SfE) vám ukážu, čo by ste mali robiť, aby ste zabezpečili, že si vaša vianočná ruža udrží svoje farebné listy až do jari.

Pri nákupe dbajte na kvalitu

Vianočné hviezdy reagujú na nesprávnu starostlivosť až o niekoľko dní neskôr, zvyčajne zhadzovaním listov. Aby ste sa vyhli takýmto nepríjemným prekvapeniam, je dôležité pri nákupe dbať na kvalitu. Zdravé rastliny budú mať medzi farebnými listami husté, nepoškodené lístie a žltozelené púčiky kvetov. V predajniach by mali byť vianočné ruže nezabalené alebo v priehľadnej fólii, rozmiestnené od seba na teplom, svetlom mieste a chránenom pred prievanom. Zemina by nemala byť ani suchá, ani mokrá. Špecializované záhradkárske obchody zvyčajne spĺňajú tieto požiadavky.

Pripravte sa na cestu domov

Tropické rastliny nemajú rady teploty pod 12 °C a prievan. Na prepravu v chladných a veterných dňoch opatrne zabaľte svoje poinsettie do niekoľkých vrstiev papiera a čo najrýchlejšie ich preneste domov.

Nájdite svetlé a teplé miesto

Vianočné hviezdy, ktoré pochádzajú z Mexika, potrebujú slnečné a teplé miesto. Ideálne sú teploty medzi 15 a 22°C. V našich zemepisných končinách je aj priame slnečné svetlo z okna orientovaného na juh vyhovujúce, pretože svetlo nie je príliš silné. Vyhnite sa studenému prievanu. Pri vetraní miestnosti je najlepšie dočasne presunúť rastlinu inde, kde na ňu nebude priamo fúkať.

Zalievajte správne

Vianočná ruža by sa nemala premočiť, ale  ani vysušiť, hoci príliš veľa vody je pre ňu rizikovejšie ako jej dočasný nedostatok. Či je čas zalievať zistíte pomocou prstového testu. Ak je pôda suchá do hĺbky asi 2 cm, rastlina potrebuje vodu. Prezradíme vám aj ďalší spôsob ako zistíte, či rastlina potrebuje zaliať. Stačí rastlinu zdvihnúť spolu s kvetináčom. Ak cítite, že je nezvyčajne ľahká, pôde chýba vlhkosť. V závislosti od miesta, teploty okolia a veľkosti rastliny možno budete musieť zalievať denne alebo každé dva až tri dni. Voda, ktorou polievate rastlinu by mala mať  izbovú teplotu. Vianočné ruže môžete zalievať v malých množstvách pomocou krhly zhora alebo zdola naliatím vody do zásobníka na vodu. Ďalšou metódou je ponorná technika, pri ktorej je koreňový obal na niekoľko minút úplne ponorený do vody s izbovou teplotou. Následne nechajte  rastlinu dobre odtiecť. Pri poslednej metóde zvyčajne stačí zalievanie raz týždenne. Pri použití ktorejkoľvek z metód sa uistite, že sa voda nenachádza pridlho v miske na odtekanie prebytočnej vody alebo v kvetináči. Akýkoľvek prebytok vylejte najneskôr 15 minút po zalievaní.

Nie je potrebné hnojiť počas prvého kvitnutia

Keď si kúpite vianočnú ružu v novembri alebo decembri, pôda je už vopred nahnojená, čo znamená, že nie je potrebné hnojiť rastlinu počas obdobia kvitnutia. Ak sa však rozhodnete pokračovať v pestovaní svojej vianočnej ruže, odporúča sa pravidelné hnojenie.

Mali by ste nechať vianočnú ružu znova rozkvitnúť?

Teoreticky je možné, aby poinsettia opäť kvitla, vyžaduje si to však veľa úsilia a rastlina zriedka vyzerá tak pôsobivo ako v prvom roku. Aj ak nechcete, aby vaša rastlina znova kvitla, nemusíte sa jej rovno zbaviť. Po prerezávaní na konci obdobia kvitnutia sa poinsettias premenia na svieže zelené rastliny, ktorým sa v teplejších mesiacoch veľmi dobre darí aj vonku.

Viac informácií o poinsettias a veľa nápadov na zdobenie s nimi nájdete na stránke:  https://www.starsuniteeurope.eu/sk/