Top 5 izbových rastlín, ktoré čistia vzduch a zlepšujú náladu

Top 5 izbových rastlín, ktoré čistia vzduch a zlepšujú náladu

O schopnosti niektorých izbových rastlín zlepšovať kvalitu vzduchu v miestnosti, sa vie už dávno. Zeleň v interiéri tiež pozitívne pôsobí na psychické rozpoloženie, a preto by nemala chýbať v kanceláriách ani čakárňach u lekárov.

Ak nepatríte medzi milovníkov izbových rastlín, no predsa by ste radi mali aspoň jednu vo svojom dome, byte alebo kancelárii, prečítajte si, ktoré izbovky zlepšia kvalitu vzduchu i náladu.

  • Dracéna voňavá

Dracéna patrí medzi top izbové rastliny na čistenie vzduchu. Poradí si s formaldehydom, benzénom, trichlóretylénom i oxidom uhličitým. Podľa štúdie dokáže dracéna tieto látky do určitej miery absorbovať, čím zlepšuje kvalitu vzduchu. Okrem toho sa podieľa na zlepšení koncentrácie. Aspoň to tvrdia vedci z The Royal College of Agriculture v meste Cirencester v Británii, podľa ktorej boli študenti v triede s rastlinami pozornejší až o 70 percent.
Dracéna je pre vás vhodná aj vtedy, keď máte v miestnosti suchý vzduch, pretože veľkú časť  vlhkosti, ktorú rastlina spotrebuje, následne uvoľní do okolia. Samozrejme, dracéna je aj skvelou ozdobou interiéru a je nenáročná na starostlivosť.

  • Zamiokulkas

V spomínanej štúdii NASA Clean Air Study nechýba medzi rastlinami čistiacimi vzduch ani zamiokulkas. Eliminuje množstvo xylénu, toulénu a, samozrejme, aj oxidu uhličitého v miestnosti. Takisto je skvelý na podporu kognitívnych funkcií a je nenáročný na starostlivosť. Nič sa nestane, keď ho zabudnete poliať alebo umiestnite na tmavšie miesto.

  • Fikus

Ani tretia rastlina, ktorou je fikus, nechýba v spomínanej štúdii Národného úradu pre letectvo a vesmír. Aj fikus je stvorený na zlepšovanie kvality vzduchu v interiéri. Poradí si s chemikáliami, ako formaldehyd, xylén či toulén. Fikus je zaujímavý aj dizajnovo a hodí sa do moderných interiérov.

  • Filodendron

Aj filodendron v interiéri skvalitňuje vzduch odstránením formaldehydu, toulénu, trichlóretylénu či xylénu. Takisto je skvelým prírodným prostriedkom na zvlhčenie vzduchu, avšak je dobré aspoň raz týždenne rosiť listy. Kórejská štúdia z Chungnam National University prišla so záverom, že interakcia s izbovými rastlinami znižuje psychický i fyziologický stres u dospelých. Je to teda skvelá rastlina na navodenie harmonickej atmosféry v interiéri. Z hľadiska feng shui prináša do domu pozitívnu energiu a zdravie.

  • Potos

Potos je izbová rastlina nenáročná na starostlivosť. Podobne, ako predošlé, poradí si s chemikáliami vo vzduchu, ako benzén, toulén, formaldehyd a xylén. Takisto je skvelá na zvlhčenie vzduchu v interiéri, pretože v priestoroch so suchým vzduchom sa vírusy šíria oveľa ľahšie. Suchý vzduch, samozrejme, neprospieva ani dýchaciemu aparátu. Podľa feng shui rastlina zbavuje interiér aj negatívnej energie.

Mirka