Aké oblečenie si vybrať na jarné práce v záhrade?

Aké oblečenie si vybrať na jarné práce v záhrade?

Pri prácach v okolí domu riešime oveľa viac základné náradie a mechanizmy ako pohodlné oblečenie. Je to tým, že práce prebiehajú v dobre známom prostredí a podľa okolností sa dokážeme rýchlo prezliecť. Podstata problému ale netkvie vo vzdialenosti medzi záhradou a šatníkom. Je to o funkčnosti oblečenia vzhľadom na vonkajšie podmienky a náročnosť pri práci. Čo teda na seba pri jarných záhradných činnostiach?

Multifunkčné pracovné odevy pre náhle zmeny v počasí

Ročné obdobie je jedným zo základných kritérií výberu. Najmä jar predstavuje pestrú paletu náhlych teplotných, veterných a zrážkových zmien. Oblečenie do záhrady vrstvíme, ale tak, aby každá vrstva zabezpečovala inú funkciu. Respektíve, aby na seba nadväzovali. Na jar sa vyvarujeme prehrievaniu, zvlášť pri fyzických prácach, ale ani prudké ochladenie tela neprospieva zdraviu.

Prvú vrstvu pracovných odevov by sme mali zahájiť kvalitným termoprádlom. Negatívnym dôsledkom pre telo je nadmerný pot, zvýšenie a náhle zníženie telesnej teploty. Termoprádlo zaisťuje optimálnu telesnú teplotu, odvod potu a dobrú cirkuláciu vzduchu.

Kvalitné pracovné odevy nepoznáme len po zložení z čisto prírodných vlákien. Dokazujú, že aj syntetické materiály nesú svoj význam – často pre zabezpečenie elasticity a odolnosti oblečenia.

Do záhrady moderne!

Druhou vrstvou sú tričká, ale nevyhýbame sa ani košeliam. Aj tie už prešli modernizáciou, čo dokazujú modely z mäkkého flanelu s pohodlným krátkym alebo dlhým rukávom. Nadväzujú na ochranu pokožky termoregulačným efektom, no pred vonkajšími poveternostnými podmienkami vytvára bariéru až tretia vrstva oblečenia – v podobe búnd a plášťov.

Pre maximálne bezpečie nezabúdame ani na pohodlnú pracovnú obuv pre ochranu chodidiel v neudržiavanom, ťažšie prístupnom alebo inak rizikovom prostredí záhrad. V opačnom prípade hrozí únava, bolesť, ale aj poranenia, ktoré by nás hneď na začiatku sezóny poriadne zabrzdili.