Zbavte sa bolesti chrbta. Naučte sa správne dýchať.

Od narodenia dýchame, je to pre nás prirodzené a nikoho by asi nenapadlo, že aj dýchanie môže spôsobiť  alebo naopak zmierniť zdravotné ťažkosti. Je to ale naozaj tak. Väčšina ľudí sa nezamýšľa nad správnou technikou dýchania a nesprávne dýchanie naozaj môže zapríčiniť zdravotné ťažkosti. Naopak správna technika dýchania vás môže zbaviť bolesti chrbta.

Ako dobre dýchaš, tak dlho si živý


Dýchanie je jeden zo základných prejavov života. “ Ako dobre dýchaš, tak dlho si živý”, hovorili starí Číňania. Dýchaním zásobujeme telo kyslíkom. Čím viac kyslíka dostávame, tým väčšia je kvalita života buniek. Dýchame nepretržite, celý deň. Nádych a výdych prebehne asi 18-krát za minútu. Napriek tomu si dýchanie neuvedomujeme a nevenujeme mu dostatočnú pozornosť.

Väčšina ľudí dýcha plytko a nesprávne. To u niektorých svalových skupín spôsobuje ich skrátenie a ochabnutie. Keď ochabnú brušné svaly, chrbtica stráca oporu a dochádza tak k bolestiam v chrbtovej oblasti.

Naopak pri správnom dýchaní  môžeme odbúrať stres, zmierniť bolesti a lepšie ovládať emócie. Hlboké dýchanie podporuje trávenie, zvyšuje sústredenosť.

Správnym dýchaním môžeme teda zmierniť bolesti chrbta, skoliózu, bolesti krčnej chrbtice, únavu, napätie a dokonca aj astmatické záchvaty, alergie. Neuveríte, ale správne dýchanie vraj odbúrava u detí problémy s čítaním.


Naučte sa dýchať správne!

 

Nebojte sa, nie je nutné dýchať na plnú kapacitu pľúc non stop. Zaraďte do svojho dňa pätnásť minút hlbokého dýchania. To úplne postačí na zlepšenie vášho zdravia. Dýchajte nosom, pomaly, zhlboka. Dôležitý je dokonalý výdych, pri ktorom pľúca dobre vyprázdnime a môžeme ich tak následne naplniť čerstvým vzduchom.

Dýchajte v pohodlnej, uvoľnenej polohe, najlepšie pri vzpriamenom sede, rovnomerne, v ustálenom rytme a treba dodržiavať pomer medzi nádychom a výdychom. Rýchlosť nádychu a výdychu by sa mala zhodovať s našou pulzovou frekvenciou. Potom si dych upravme tak, aby výdych trval dvakrát dlhšie než nádych podľa vzorca: nádych : výdych = 1 : 2. Výdych a nádych v rytme 1 : 1 je vhodný najmä pri cvičeniach, ktoré vyžadujú viac energie.

Hanka