Vzťahy ako na hojdačke

Kde sú tie časy, keď za dlhých zimných večerov hvízdala meluzína, keď na všetko bolo dosť času? Dnes je všetko inak. Ponáhľame sa, všetko robíme až príliš rýchlo. Potom sa nemôžeme čudovať výrokom niektorých ľudí: „Život je ako obnosená vesta.“ „ Život je ako pes.“ Dokonca i také silné slová: „Život je peklo.“

Život je taký, aký si ho urobíme. Človek sa nerodí hotový. O tom, aký bude, vo veľkej miere závisí od životnej skúsenosti. Jedno je pravda, čím častejšie zažívame rozchody, tým sú naše nasledujúce vzťahy nestabilnejšie. Veľa ľudí, veľmi rýchlo a bez dôsledného zváženia, „páli mosty“ a časom sa ocitnú v rovnakej alebo podobnej situácii. Nepoučia sa z toho, čo prežili, zo svojich chýb a omylov.

Skúsenosti psychológov hovoria, že za neuváženými rozchodmi je často nepochopenie – neporozumenie partnerovi. Partner nemusí vždy rozumieť tomu, čo jeho „láska“ potrebuje. Dôležitá zásada je o všetkom sa otvorene porozprávať. To je jeden z účinných spôsobov, ako nesadnúť na hojdačku, ako sa vyhnúť nežiaducej húsenkovej dráhe v partnerských vzťahoch.

Na vzťah- dobrý či zlý, treba vždy dvoch. Partnerské vzťahy nie sú len o láske a porozumení, môžu odrážať aj negatívne emócie, ako je strach z osamelosti, z odmietnutia, pocit viny, strach prejaviť svoje emócie,  toto všetko, či chceme alebo nie, naše vzťahy otupuje.

Poznám ľudí, ktorí sa boja riešiť vzťah. Boja sa rizika, že ostatnú sami, a tak sa radšej zmietajú v neistote. Boja sa nasmerovať svoj život podľa vlastných predstáv. Niekto zase chce meniť všetko. Často si neuvedomuje, že zmeniť všetkých je nemožné. Ľudí nemôžeme meniť na svoj obraz. Musíme začať od seba! Skutočná láska dáva partnerovi aj určitú slobodu, bez toho to nejde. Vlastná sebaúcta a úcta voči partnerovi je základom pevných vzťahov.

Sú však situácie, kedy je rozchod nevyhnutný. Vtedy treba urobiť bodku za minulosťou a na nový vzťah pristúpiť, až vtedy keď sme vyrovnaní s tým predchádzajúcim.

Život je taký, aký si ho urobíme. Už to, že sa nad tým zamýšľame, znamená veľa pre nás i nášho partnera.

Autor: Anna Čunderlíková