Dobrú noc, popoludnie!

Každý z nás dobre pozná tú tragikomickú chvíľku, keď sa po výdatnom obede musí schuti zahryznúť do pracovných či študijných materiálov. Telo by chcelo aspoň na okamih si zdriemnuť, no zmluvné dohody nám takýto luxus nedožičia. Zlé jazyky tvrdia, že popoludňajší spánok je nezdravý, a tak sa mu vyhýbame poriadnou dávkou kofeínu, čokolády aj energetických nápojov, veď to je absolútne zdraviu prospešné!

Spánok je prirodzenou potrebou vyčerpaného organizmu, no aj napriek rôznym varovným signálom od odborníkov na plnohodnotný spánok v noci spia väčšinou len malé deti. Dospelí premýšľajú, čo všetko v daný deň nestihli a čo zajtra bezpodmienečne musia, lebo inak sa opäť svet zrúti... A preto ráno vstávajú s olympijskými kruhmi pod očami, celé dopoludnie sú neprebudení, nervózni a prihlúplo sa čudujú, prečo im hlava klesá na pracovný stôl už o 13. hodine.

Dvadsať minút popoludňajšieho spánku chráni ľudský organizmus pred srdcovocievnymi ochoreniami, podporuje zdravé trávenie, posilňuje pamäť a koncentráciu, chráni nervový systém. Vo všeobecnosti, bohužiaľ, platí, že popoludňajší spánok je luxus, ktorý si nemôžeme podplatiť, a tak nám v práci nezostáva nič iné len ulahodiť svojmu telu príjemnou relaxačnou hudbou v utajenom slúchadle a šálkou teplého upokojujúceho čaju.

Tatiana Kovalčinová