Vytvorte si oázu pokoja aj na vašej záhradke

Záhradkárom pomaly, ale isto začína sezóna. Väčšina z nich má už na parapetách zasadené semienka paprík a rajčín. Ak máte pri dome záhradku a plánujete si pomaly, ale isto obliecť pracovné oblečenie a popracovať na tom, aby záhradka vyzerala tip-top ešte pred tým, ako všetko v prírode zakvitne, potom vás chvíľku zdržíme s pár dôležitými a zvlášť zaujímavými nápadmi, vďaka ktorým si vytvoríte na záhradke oázu pokoja.

Drevené lavičky v blízkosti záhonu

Ak pestujete viaceré druhy kvetov, do blízkosti záhonu umiestnite záhradné lavice z kvalitného dreva, ktoré zvládnu akékoľvek nástrahy počasia. Tieto lavice musia mať kvalitné podložie, aby zvládli silnejší vietor a víchricu v prípade, že ich nebudete na zimu schovávať do šopy. Drevené lavice navyše pravidelne ošetrujte kvalitným olejom na drevo.

V začiatkoch jarného obdobia si na lavicu dávajte teplé deky, resp. staré podsedáky, ktoré v kuchyni  už neplánujete využívať. Počítajte však s tým, že sa vám na tieto podsedáky bude usádzať peľ. Dôležité však je, aby vám bolo teplo „odspodu“.
Drevené lavice, krásne rozkvitnutý záhon, teplý čaj a dobrá knižka – lepšiu pohodu už zažiť nemôžete.

Nádrže na vodu - úsporné riešenie

V skorých jarných mesiacoch, keď nás nedostatok zrážok nebude trápiť, ich kvalitu neoceníte. Zato v letných mesiacoch, ktoré bývajú u nás v posledných rokoch extrémne teplé, ich prítomnosť a kvalitu na vašej záhradke oceníte. O to viac, ak pestujete zeleninu ako mrkvu, petržlen, kaleráb, paradajky, cukety, papriky a uhorky. Ich výhodou je najmä to, že napriek tomu, že majú veľký objem, nezaberú vám príliš veľa miesta. Sú totiž zabudované v zemi.
Kúpte si betónové zberné nádrže na dažďovú vodu aj do vašej záhrady a uvidíte koľko vody dokážete ušetriť. Prečo nepoužívať dažďovú vodu na polievanie záhrady, keď viete, že vám to pomôže ušetriť vodu a použiť tak úžitkovú dažďovú?

Oddelenie od úžitkovej časti

Ak si chcete vytvoriť oázu pokoja aj na vašej záhradke, oddeľte si ju od úžitkovej záhrady pletivom, ktoré necháte obrásť ťahavými rastlinami ako napríklad brečtanom. Poprípade môžete použiť aj gabiony. Dávajte si však pozor, aby ste nezasahovali do kanalizácie alebo žumpy. Ak ste si objednali žumpu z Košíc a náhodou sa vám stane, že ju menšími stavebnými úpravami na záhrade poškodíte, okamžite ich kontaktujte skôr, ako spôsobíte katastrofu, ktorá vás bude stáť nemalé peniaze.