Ako na vysnívanú záhradu: 5 rád od záhradného architekta

Štýlová záhrada, plná kvitnúcich a plodiacich rastlín, ktorá by bola dokonalým miestom na trávenie voľného času a oddych je snom nejedného majiteľa záhrady. Avšak vytvoriť si malý kúsok raja na svojom pozemku nie je vôbec jednoduché. Zaujímavé tipy, ako na to, vám poradí záhradný architekt Ing. Róbert Mahely.

#1 Pripravte si zoznam
Ak plánujete dizajn novej alebo úpravu staršej záhrady, vytvorte si zoznam, ktorý bude zahŕňať vaše predstavy o budúcej záhrade. V prvom rade si ujasnite, či túžite po okrasnej, alebo úžitkovej záhrade, prípadne chcete kombináciu oboch typov. Od toho sa odvíjajú ďalšie prvky záhrady, ako chodníky, osvetlenie, veľmi potrebné zavlažovanie a drobná architektúra, napríklad altánok či iný mobiliár. Pri plánovaní však netreba zabúdať na možnosti, ktorými záhrada disponuje. Teda jej reálnu plochu, členitosť a prostredie, v ktorom sa nachádza.

#2 Inšpirujte sa trendami
Pri dizajne všeobecne platí, že neexistuje len jeden „správny“ smer ktorým sa uberať. Aby budúca záhrada vyzerala vkusne a esteticky, závisí od viacerých parametrov. Iné trendy budú dobre vyzerať  na malom a rovnom pozemku, iné naopak vyniknú na väčšom svahovitom teréne. Prvky, ktoré sa hodia do vidieckej záhrady nemusia sedieť do mestskej. V globále je však súčasným trendom pri budovaní záhrad akési vrátenie sa k prírode, prírodným materiálom a ekologickému spôsobu pestovania. Využívajú sa pri ňom jednoduché drevené konštrukcie, obloženia z neupraveného dreva, či rôzne plechové nádoby. Moderné sú aj oplotenia bez ošetrenia nátermi, v kombinácii s čistým hladkým betónom. Takéto oplotenia sú v podstate skorodované, sú však vyrobené zo špeciálnej ocele. Rovnako aj úžitkové záhrady podliehajú trendom vyvýšených záhonov vyrobených z paliet, plechu či betónu. Novým a zaujímavým trendom je aj nahradenie bežných trávnikov, trávnikmi s lúčnym charakterom. Takéto trávniky obsahujú prímes lúčnych kvetov, vďaka čomu nepotrebujú takmer žiadnu údržbu. Módne a veľmi estetické je tiež nahradenie trávnika trvalkovými záhonmi.

#3 Poraďte sa s odborníkom
Naplánovať vybudovanie či revitalizovanie záhrady dnes už nemusíte robiť len svojpomocne, ale celý proces tvorby si môžete uľahčiť v spolupráci s odborníkom. Záhradný architekt vám vie poradiť vo veľa veciach. A to nielen so samotnou koncepciou, ale aj s výberom zelene, ktorá bude vyhovovať požiadavkám vašej vysnívanej záhrady. Jeho know-how určite oceníte aj pri stavbe drobnej architektúry. Predovšetkým majitelia starších záhrad by mali využiť služby záhradného architekta. Na rekonštrukciu záhrady je totiž potrebné mať nielen viac času, skúseností, ale aj financií. Nedostatočne a neodborne naplánované záhradné úpravy môžu totiž vyjsť aj niekoľkokrát drahšie, ako vybudovanie úplne novej záhrady.


#4 Majte reálne očakávania
Dôležitým aspektom pri dizajne a budovaní akejkoľvek záhrady je stanoviť si reálny rozpočet. To znamená, že pri jeho plánovaní treba rátať nielen so vstupnými ale aj prevádzkovými nákladmi. Financie, ktoré vložíte do vašej vysnívanej záhrady, to nie sú len počiatočné investície do nového trávnika, dlažby, okrasnej či úžitkovej zelene. Na to, aby záhrada prosperovala rok čo rok, potrebuje určitú mieru starostlivosti. Od jej intenzity a náročnosti súvisia aj náklady spojené s nákupom drobného záhradného náradia, rôznych hnojív, kvetináčov, sadeníc, či s používaním väčšej záhradnej techniky. Všetky tieto náklady je možné znížiť členstvom v nákupnom spoločenstve a nakupovaním u jeho obchodných partnerov. „Benefitom je cashback, teda peniaze späť z každého nákupu vo výške 1 – 5 % z ceny tovaru, ako aj špeciálne zľavy pre členov nákupného spoločenstva,“ uviedol Ľuboš Kravárik, generálny riaditeľ myWorld Slovakia, prevádzkovateľ nákupného spoločenstva Cashback World.

#5 Zmeňte zaužívané
Na Slovensku bolo dlhodobo bežné využívať väčšinu záhrady len na úžitkové pestovanie, a to dokonca i v predzáhradkách. Hoci sa ešte stále nájdu zástancovia takéhoto využitia voľnej plochy, vkus a estetika slovenských záhrad sa za posledných 20 rokov rapídne zlepšila. Ľudia si čoraz viac uvedomujú, že mať okolo seba a svojho domu vkusne upravený pozemok zlepšuje kvalitu života. To však neznamená úplne zrušiť všetky úžitkové plochy. Dôležitou zásadou pri ich zakladaní je umiestiť ich na vhodné miesto v záhrade, rozhodne však nie na miestach vhodných pre okrasné rastliny, ako sú napríklad spomínané predzáhradky.