Balkón ako vaša vlastná oáza zelene. Poradíme vám, ako ju vytvoriť

Túžite aj vy po rozkvitnutej oáze, ale nemáte záhradu? Skrášlite si svoj domov a vytvorte si na balkóne malý kúsok raja. Koniec koncov, rozkvitnutý a voňavý balkón poteší nielen vás, ale aj vaše okolie.

Vykúzliť na balkóne kvitnúce divadlo pri dnešnom výbere rastlín, pestovateľských nádob a hnojív už dávno nie je nesplniteľný sen. S trochou vedomostí a trpezlivosti môže mať aj na vašom balkóne posedenie ako v rajskej záhrade. „Aby sa však rastlinkám darilo, je dôležité pri ich pestovaní rešpektovať veľkosť balkóna, množstvo slnečných hodín či dokonca, na ktorú svetovú stranu je balkón orientovaný,“ vysvetľuje Mária Charvátová, majiteľka Záhradného centra Charvát v Piešťanoch. „Ak ste začínajúci balkónový záhradník, najviac smerodajná pri výbere rastlín by mala byť práve orientácia vášho balkóna. Vyhnete sa tak sklamaniu z rýchlo zvädnutých kvetov,“ dodáva Mária Charvátová.

Orientácia balkóna je dôležitá
Ak vlastníte balkón orientovaný na východ, môžete sa tešiť, pretože máte ideálne prostredie na pestovanie zelene. Ak rastlinám zabezpečíte pravidelnú zálievku v dostatočnom množstve, môžete na takomto balkóne pestovať takmer čokoľvek. Z okrasných rastlín sa na východných balkónoch darí najmä muškátom, petúniám, dvojzubcom, lobelkám či popínavým plamienkom. Bude sa tu dariť aj mnohým druhom úžitkových rastlín. Na balkóne môžete zasadiť petržlen, listové šaláty, reďkovky, popínavé fazule hrášok paradajky, papriky alebo jahody. Z byliniek sa tu bude dariť najmä pažítke a šalvii.

Na balkón orientovaný západne spravidla svieti slnko niekoľko hodín denne. Jeho veľkou nevýhodou môže byť aj ostré poludňajšie slnko. Takáto horúca klíma niektoré rastlinky veľmi vysiľuje, preto je vhodné myslieť na ich tienenie. Na západných balkónoch sa najviac darí práve úžitkovým plodinám, ako napríklad reďkovkám, ríbezliam egrešom či lesným jahodám. Z byliniek bude vyhovovať medovke, bazalke či petržlenovej vňati. Slnečnú západnú stranu zvládnu aj pelargónie a hortenzie. Aby kvety prosperovali netreba zabúdať na ich pravidelnú a dostatočnú zálievku a v tomto prípade aj hnojenie. Je lepšie použiť šetrnejšie organickejšie hnojivá, poprípade klasický kompost či vermikompost s dážďovkami.

Na južnom balkóne sa môžete pustiť do pestovania rôznych klasických letničiek. Dobre sa tu darí aj oleanadrom a vavrínom, jednoducho svetlomilným rastlinám stredomorského typu. Steny a stropy môžete nechať obrásť popínavým viničom alebo nádhernou, bujne rastúcou vistériou. Vypestovať si tu môžete rôzne užitočné aromatické bylinky ako je rozmarín, levanduľa, tymian, oregano a ďalšie. Z úžitkových plodín na južne orientovanom balkóne môže pestovať paradajky, papriky či egreše a ríbezle. „Aby ste si pestovanie zjednodušili môžete si kúpiť aj sadenice alebo predpestované rastliny,“ hovorí Mária Charvátová. „Zalievajte ich vždy tak, aby substrát nebol suchý ani príliš mokrý. Inak uschnú alebo zhnijú,“ dodáva Charvátova.

Severne orientovaný balkón kvôli najmenšiemu počtu slnečných hodín býva najtvrdším orieškom. Z okrasných kvetín sa tu darí fuchsiám, begóniám či netýkavkám. Z popínavých rastlín je toto miesto ideálne napríklad pre brečtan. S pestovaním ovocia a zeleniny je to už ťažšie, kvôli nedostatku slnka sa im tu dariť veľmi nebude. Môžete však skúsiť vypestovať kanadské čučoriedky, lesné jahody či ázijské šaláty mibuna, mizuna, perilu krovitu a dokonca i jedlé chryzantémy. Aby ste zo severne orientovaného balkónu vyťažili čo najviac, vypozorujte kde svieti naviac a kde najmenej svetla. Následne rastlinky rozdeľte presne podľa ich svetlomilnosti. Pri ich pestovaní myslite aj na to, že pri slabšom svetle potrebujú rastliny menej závlahy.


Ako minimalizovať náklady
Kúpa rastlín, hnojív a všetkého potrebného nie je v súčasnosti najlacnejšou záležitosťou. Dobrou správou však je, že si všetky náklady môžete efektívne znížiť. A to členstvom v nákupnom spoločenstve a nakupovaním u jeho obchodných partnerov. „Benefitom je cashback, teda peniaze späť z každého nákupu vo výške 1 – 5 % z ceny tovaru, ako aj špeciálne zľavy pre členov nákupného spoločenstva,“ uviedol Ľuboš Kravárik, generálny riaditeľ myWorld Slovakia, prevádzkovateľ nákupného spoločenstva Cashback World.