• 05.04.2011

Viete sa správne starať o kaktusy?

 


Interiérové rastliny dokážu svojou krásou očariť takmer každého. Pestujeme ich v domácnostiach, zdobia kancelárie firiem a nájdeme ich aj v ambulanciách lekárov. Ak chcete spestriť miestnosti vášho bytu alebo domu a netrúfate si pestovať náročnejšie rastliny, vyskúšajte to s kaktusmi. Pichľavé rastliny odporúčame najmä tým, ktorí majú problém s pravidelným zalievaním rastlín. Na druhej strane aj kaktusy vyžadujú svoju dávku pozornosti a starostlivosti k tomu, aby boli pýchou vášho interiéru.
Kaktusy pochádzajú z amerického kontinentu a odtiaľ sa rozšírili do celého sveta. Dnes ich nájdeme v každom kvetinárstve a tešia sa veľkej obľube zo strany zákazníkov.
 
Čo by ste mali o kaktusoch vedieť?
 
V mesiacoch január a február kaktusy odpočívajú na chladnejších a tmavších miestach. Čo to presne znamená? Rastliny zalievame veľmi mierne a dávame pozor, aby nedošlo k ich poškodeniu priamym slnečným žiarením. Rastliny vystavujeme slnku postupne. Marec je vhodný na presádzanie rastlín a apríl predstavuje pre kaktusy vegetačné obdobie. V máji rastliny kvitnú a v júni sa kocháme ich dokonalou krásou. V septembri sa rast rastliniek pomaly zastavuje a posledné dva mesiace roka predstavujú pre kaktusy čas spánku, aby na jar zasa naplno prekypovali krásou.
 
Ako kaktusy presádzať?
 
V prvom rade zvolíme kvetináč, ktorý je o niečo väčší ako pôvodný. Rastlinu opatrne vyberieme z pôvodného kvetináča a zbavíme ich starej zeminy. Na dno nového kvetináča nasypeme hlinu zmiešanú so špeciálnym hnojivom, do stredu vložíme kaktus a kvetináč doplníme zeminou až po okraj. Vrchnú časť prstami stlačíme a navrstvíme drobný štrk.
 
K tomu, aby rastliny boli krásne potrebujú potrebnú dávku živín
 
Ak si myslíte, že stačí kaktus uložiť do okna a občas poliať čistou vodou, mýlite sa. K tomu, aby kaktus bol naozaj zdravý a krásny, potrebuje dostatok potrebných živín, ktoré získava z pôdy. Základné živiny dodáme rastline už pri výsadbe resp. presádzaní, keď do zeminy pridáme základné hnojivo. Od marca do augusta kaktusom dodávame živiny prostredníctvom špeciálnych hnojív, ktoré sú určené pre kaktusy v intervale raz za 14 dní.
Kaktusy najčastejšie pestujeme na okenných paraperách, kde majú k dispozícii dostatok priameho svetla. V období spánku je vhodné presunúť ich do tmavších miestností, aby mohli nerušene oddychovať.
 
Rozmnožovanie kaktusov závisí od konkrétneho druhu kaktusu
 
Rozmnožovanie kaktusov je náročnejšou záležitosťou. Niektoré kaktusy sa rozmnožujú semenami. Na iných kaktusoch zasa začnú rásť malé rastlinky, ktoré stačí oddeliť, nechať niekoľko dní vyschnúť a zasadiť do nového kvetináča. Rozmrvené drevené uhlie použite na ošetrenie časti, ktorú ste odstránili z pôvodnej rastliny. Ak sa vám rastlina nepáči, lebo je príliš veľká, môžete si pomôcť jednoduchým spôsobom. Stačí, ak jej odrežete vrchnú časť a presadíte. Pri presádzaní postupujte ako v predošlom prípade, nezabudnite odrezanú časť ošetriť.
 
Miroslava Miková