Plamienok - popínavá drevina

 

Clematis - plamienok (Ranunculaceae) - tento rod obsahuje popínavé dreviny, polokry i byliny. Popínavé druhy sa prichytávajú na oporu úponkovitými listami. Výrazné kvety sa tvoria sfarbenými kalichovými listami.
 
Pôvodné (botanické) druhy majú kvety menšie, zato sú však nápadné striebristými nažkami. Majú aj menšie nároky na stanovisko. Ušľachtilé (veľkokveté) plamienky sú krížence a patria k nim okrem početnych kultivarov niekedy zaraďovaných pod súborný názov C.x'hybrida - p. krížený ešte druh C. x jackmanii - p. Jackmanov.
Vynikajú bohatstvom krásnych veľkých kvetov (okrem žltej farby), zriedkavo aj plných. Kvitnú väčšinou v lete a dosahujú výšku 2 - 4 metre. Patria medzi najobľúbenejšie popínavé dreviny menších rozmerov. Používajú sa na prizdobenie stien, plotov, k pergolám, oblúkom nad cestami a rôznym iným konštrukciám.
Na stanovisko majú väčšie nároky. Sú svetlomilné, neznášajú však úpal, najmä na prízemnú časť rastliny ("hlava na slnku, noha v chlade"). Nevysádzame ich preto k južnej stene, lebo spodok rastliny musí byť zatienený napr. vyššími trvalkami. Vyžadujú priepustné, humusovité, živné a primerane vlhké pôdy mierne alkalickej reakcie. Vysádzajú sa o 10 cm hlbšie, čo je dôležité najmä u vrúblovancov. Po výsadbe ich krátko zrežeme. V ďalších rokoch sa môžu zrezávať každoročne v čase vegetačného pokoja nízko nad zemou. Iba zjari (v máji) kvitnúce kultivary a C. montana zrežeme, ak treba nepravidelne, ihneď po odkvitnutí. Na zimu prikrývame spodok rastliny lístím, prípadne odrezanou nadzemnou časťou. Pri prezimovaní im škodí najmä mokro. Vzhľadom na možnosť každoročného odrezávania nadzemnej časti a za predpokladu uvedenej prikrývky  možno tieto plamienky pestovať aj vo vyšších polohách. Nevýhodou je, že trpia náhlym odumieraním počas vegetácie (tracheomykózne javy). Rozmnožujú sa vyzretejšími odrezkami a vrúbľovaním na koreňové odrezky.
 
Clematis montana - plamienok horný pochádza z Ázie a dorastá do výšky až 8 metrov. Kvitne na vlaňajších výhonkoch veľmi bohato v máji pomerne veľkými kvetmi (najmä jeho kultivary). Nesmie sa často zrezávať.
 
Clematis tangutica - plamienok tangutský je zástupcom žltokvetých plamierikov s menšími zvonkovitými kvetmi od júna do jesene. Má aj pekné plody. Habitus má jemný a dorastá do výšky asi 3 metre. Znáša aj radikálny rez bez ujmy na kvetoch. Zaslúži si väčšie rozšírenie, dobre sa pestuje zo semena.
 
Clematis vitalba - plamienok plotový je domáci druh, ktorý v krajine a parkoch zaburiňuje a potláča kultúrne porasty. Aj keď koncom leta bohato kvitne drobnými bielymi kvetmi a má aj ozdobné plody, vačšinou ho často pracne hubíme. Význam má iba pre špeciálny účel (izolačné clony, priemyselné areály a pod).