• 25.03.2011

Záhradka na balkóne

 

Ketináč vysadený muškátmi nemusí byť jedinou ozdobou balkóna či okna. V špecializovaných predajniach dostať rôzne nádoby - kvetináče, plastové i terakotové, závesné košíky, drevené džbery, do ktorých možno zasadiť letničky, trvalky i zaujímavé kombinácie rastlín.
 
Príprava, vysadenie a údržba sa v zásade nelíšia, nech si už vyberiete akýkoľvek druh nádoby. Všetky potrebujú primeranú drenáž, vhodnú pôdnu zmes a primeraný výber rastlín. Drenáž je určená pre zdravie rastlín i  zalievanie a v nádobe, ktorá nemá drenážne otvory, sa nič poriadne vypestovať nepodarí, iba ak vodné rastliny. Najčastejšie sa na vytvorenie drenážnej vrstvy používajú črepy, ale môžeme ich nahradiť aj vyluhovanými čajovými vrecúškami. Nádoby z terakoty alebo kameňa vsakujú vodu, preto sa odporúča ich dôkladné namočenie pred vysádzaním, aby prsť nevysychala.
 
Pri sadení nemusíme zostať len pri jednom druhu kvetov. Kombinovať možno vzpriamené, plazivé i objemné druhy a celkový dojem bude potom oveľa zaujímavejší. Základná metóda sadenia je stále rovnaká najskôr pridajte do záhradnej zeminy pomaly sa uvoľňujúce hnojivo a vododržné granule.
Najväčšiu rastlinu zasaďte ako prvú a postupujte zo stredu k okrajom. Prstami utlačte pôdu medzi rastlinami, nenechávajte medzery. Dobre zalievajte ponechajte kvety niekoľko dní na chránenom mieste. Pri výbere rastlín máme veľa možností. Vybrali sme niekoľko pre inšpiráciu:
 
Jar: Tulipány, hyacynty, aurikule predstavujú typické jarné kvety. Krásne kvety sú pastvou pre oči, hyacinty navyše aj príjemne voňajú.
 
Leto: Trvanlivé a veľmi atraktívne aranžovanie petúnií v rôznych odtieňoch ružovej farby, orámované modrými lobelkami. Petúniám musíme pravidelne odstraňovať odkvitnuté kvety aj so semeníkom a skracovať príliš dlhé výhonky. Lobelky, zrezané po prvej vlne kvitnutia asi o tretinu nasadzujú nové kvety.
 
 
Voňavé aj užitočné
 
Okrem kvetín si čoraz väčšiu obľúbenosť získavajú  kvetináče s liečivkami a bylinkami. Tieto miniatúrne záhradky sú pekné na pohľad, voňavé a navyše aj užitočné. Môžu sa ľahko sťahovať, aby rastliny využili čo najviac slnečných lúčov a v zime boli chránené pred mrazom. Na pestovanie sa hodí väčšina bylín, ak majú dobrú drenáž, vhodnú pôdnu zmes a slnečnú polohu. Drobné byliny ako pažítka, bazalka, majorán, petržlen, šalvia sú na vysadenie do nádob veľmi vhodné. Väčšie byliny, napríklad rozmarín, vyžadujú previdelné prerezávanie. Jemným rastlinám (koriandru, bazalke a pod.) nádoby tiež prospejú, ale v zime potrebujú ochranu proti mrazu. Aby malé bylinky neboli zahltené väčšími, robte ostrými nožnicami prebierku a odstrihávajte prečnievajúce stopky. Rozpínavé rastliny, ako je napríklad mäta, ľahko zatlačia iné druhy v nádobe, preto je vhodné zasadiť ich do malého kvetináča, a ten vložiť do nádoby. lch koreňová sústava sa nemôže rozpínať a dusiť svojich susedov. Asi netreba pripomínať, že na bylinky nepatria pesticidy a na hnojenie používame len hnojivá určené na jedlé rastliny. Okrem byliniek sa dá v nádobách a kvetináčoch pestovať dokonca aj ovocie alebo zelenina, predpokladá to však bohaté zásobenie živinami a vodou. Môžete si vybrať jahodníky, miniatúrne formy hrušiek, sliviek, nektáriniek a iných ovocných stromov, fazuľu, rajčiaky, redkvičky, červenú repu, baklažány, papriku, mrkvu, šalát či skorú cibuľu. Tieto druhy sa dajú aj kombinovať, dobre sa spolu znášajú napríklad jahody a šalát. U nás sa často využívajú nádoby s otvormi po obvode, ktoré sú na pestovanie zeleniny priamo určené. Nádobu vylepšíme, ak do prostriedku vložíme pred sadením rastlín kúsok hadice s prerezanými dierkami. Pri zalievaní hadica zabezpečí dostatočný prísun vody všetkým rastlinám rovnomerne.

 
Zopár fígľov
 
Aby ste z nádoby mali aj úrodu, treba pamätať na niekoľko jednoduchých opatrení. Na prilákanie opeľovačov pripravte hoci zmes popínavých fazúľ a sladkého hrášku v jednej nádobe a priviažte ich k tej istej podpere. Nádoba musí byť veľká a hlboká - vyžaduje dôkladné, pravidelné zalievanie. Osvedčuje sa pestovanie rýchlo zrejúcich plodín (šalát, redkvičky) spolu s neskôr sa rozvijajúcimi plodinami. Vyhýbajte sa veterným stanovištiam, kde sa príliš rýchlo odparuje vlhkosť. Aby sa v nádobách uchovalo čo najviac vlahy, mulčujte päť centrimetrov hlbokú vrstvu štrku,  kamienkov a pod. Rastliny v nádobách vyžadujú intenzívnejšiu starostlivosť než na záhone. Rastú na obmedzenom priestore a sú celkom závislé od dodávky vody a živín. Živinami potrebujú zásobovať po celý čas rastu, počínajúc obdobím šesť až osem týždňov po vysadení. Na podporu kvetov sú vhodné živiny s vysokým obsahom draslíka, pre rýchly účinok zvoľte hnojenie na list. Veľké rastliny vyžadujú pravidelné prerezávanie a obmedzovanie, ak majú zostať v nádobe. Príležitostné presadenie do väčšej nádoby možno tiež odporučiť. Proti škodcom a chorobám treba vždy pohotovo zakročiť, pretože malá nákaza sa pri zahustení rastlín v nádobe môže rýchlo zmeniť na rozsiahlu infekciu. Trvalo pestovaným rastlinám na jar skyprite pôdu. Starostlivo zoškrabte povrchovú vrstvu prste tak, aby ste nepoškodili korene a nahradte ju novou. Vednúce kvety vyštipujte alebo odstrihnite skôr, než sa v semeníkoch začnú vytvárať semená. Tak budete stimulovať rastliny na ďalšie nasadzovanie lepšie utváraných kvetov a po dlhší čas. Niektoré rastliny majú sklon k vyplneniu celej nádoby. Pravidelne ich preto pristrihávajte, aby nevytesnili okolité menej statné druhy. Plazivé rastliny budú viac tvoriť nové listy, keď odstrihnete kvetenstvá. Kríčkový rast podporíte odstránením všetkých vybočujúcich výhonkov ostrými nožnicami. Nezabudnite odstraňovať chorobné listy alebo aj celé rastliny, vždy vyštipujte napadnuté časti až k celkom zdravým častiam rastliny.