Vegánska výživa na vzostupe: Nové trendy v rastlinných bielkovinách

 Prvý november, Svetový deň vegánstva, poukazuje na rastúci trend vegánskej stravy. Odhaduje sa, že v súčasnej dobe sa celosvetovo až 88 miliónov  ľudí stravuje výhradne vegánsky a hodnota trhu
s rastlinnými bielkovinami by mala do roku 2027 dosiahnuť hodnotu 23,4 miliardy dolárov. Štúdia tvrdí, že rastlinná strava môže znížiť riziko ischemickej choroby srdca až o 40 % . Odborníci zdôrazňujú, že na zabezpečenie plnohodnotnej výživy je potrebné dodržiavať niekoľko kľúčových pravidiel.

Rastlinná strava a jej zdravotné výhody

V posledných rokoch sme svedkami výrazných zmien v spôsobe stravovania spoločnosti. Mnoho ľudí preferuje rastlinné bielkoviny pred živočišnými a ako dôvody najčastejšie uvádzajú etické presvedčenie, zdravotné benefity a ochranu životného prostredia.

Očakáva sa, že trh s rastlinnými bielkovinami dosiahne do roku 2027  hodnotu 23,4 miliardy dolárov. Rastúci dopyt po týchto produktoch je spojený s povedomím o zdravotných prínosoch - znížením rizika srdcových ochorení, cukrovky a rakoviny . Štúdia publikovaná v časopise Journal of the American Heart Association ukázala, že rastlinná strava môže znížiť riziko ischemickej choroby srdca až o 40 % . Rastlinné bielkoviny sú tiež atraktívnou voľbou pre tých, ktorí si chcú udržať zdravú váhu a znížiť riziko obezity.

Sója už nie je jedinou voľbou

Hoci sója bola dlho považovaná za kráľa rastlinných bielkovín, teraz existuje celý rad alternatív.

K tým najobľúbenejším patria:

  • Hrachový proteín: je bohatý na esenciálne aminokyseliny, ľahko stráviteľný a vhodný pre ľudí s citlivejším zažívaním alebo potravinovými intoleranciami.
  • Ryžový proteín: je hypoalergénny, bezlepkový a vhodný pre osoby s rôznymi diétnymi obmedzeniami.
  • Quinoa: tento všestranný rastlinný zdroj bielkovín má nespočetné množstvo aminokyselín a je zároveň bezlepkový.
  • Šošovica: okrem toho, že je vynikajúcim zdrojom bielkovín, má vysoký obsah vlákniny a minerálov.
  • Ľanové semienko: je bohaté na esenciálne živiny a omega-3 mastné kyseliny, pomáha udržiavať zdravé kosti.

Zdravá vegánska strava: Cesta k optimálnej výživovej rovnováhe

„Aj keď sú zdravotné výhody vegánskej stravy zrejmé, je dôležité mať na pamäti, že nie všetky rastlinné bielkoviny sú rovnaké. Na rozdiel od živočíšnych bielkovín, ktoré sú \"kompletné\" a obsahujú všetky esenciálne aminokyseliny, niektoré rastlinné bielkoviny môžu obsahovať nižšie množstvo týchto aminokyselín. Vegáni musia preto nájsť správnu kombináciu rastlinných bielkovín, aby zaistili potrebné živiny,“ hovorí Gavin Stainton, hlavný vedecký pracovník a vedúci inovácií v spoločnosti Herbalife.

1. Rôzne zdroje bielkovín: aby ste pokryli celú škálu aminokyselín, používajte vo svojej strave rôzne zdroje bielkovín, ako sú fazuľa, orechy, semienka a obilniny.
2. Doplnky stravy: pre ľahšie dosiahnutie odporúčaného denného prísunu bielkovín môžete zvážiť použitie doplnkov stravy. Skúste napríklad Tri Blend Select od spoločnosti Herbalife, ktorý obsahuje bielkoviny z hrachu, quinoy, ryže a ľanového semienka.
3. Vyvážené jedlo: pripravujte si vyvážené jedlá, ktoré obsahujú bielkoviny, sacharidy a zdravé tuky.
4. Obráťte sa na odborníka: ak máte pochybnosti, využite rady odborníka, ktorý vám pomôže so správnym nastavením jedálneho lístka a poradí aj s vhodnými doplnkami stravy.
5. Čítajte etikety: venujte pozornosť etiketám, aby ste zaistili dostatočný príjem živín.

Rastlinná strava ponúka mnoho výhod pre zdravie a životné prostredie a jej popularita stále rastie. So správnou kombináciou rastlinných bielkovín môžete dosiahnuť zdravý a aktívny životný štýl aj ako vegán.