Užívajte si v záhrade súkromie: Pomôžu živé ploty i tieniace plachty

Záhrada či akýkoľvek súkromný pozemok si vyžaduje oplotenie. A to nielen kvôli bezpečnosti, ale aj kvôli súkromiu, ktoré môžu narúšať cudzie pohľady. Aké možnosti máte, ak nechcete siahnuť po klasickom latovom plote?

Tieniace plachty
Dostatočné súkromie vám v záhrade zabezpečia tieniace plachty, ktoré môžete poznať napríklad z tenisových kurtov. Sú jedným z lacnejších a zároveň praktických riešení. Stačí, keď tieniace plachty natiahnete napríklad na pletivo, a susedia už nebudú môcť pozorovať vaše grilovacie párty ba ani to, o koľko podrástli vaše tekvice.

Murovaný plot
Murované ploty pôsobia z estetického hľadiska naozaj reprezentatívne. Práve preto sa spolu s kovanými plotmi často využívajú na hlavnú časť plotu, ktorá je najviac viditeľná. Murovaný plot ponúka dostatočné súkromie a nevyžaduje veľa údržby. Je však pomerne drahý. A keďže vyšší plot ponúka viac súkromia, o to viac si priplatíte.

Gabióny
Alternatívou k betónovým plotom je tzv. gabión. Ide o drôtené kvádre, ktoré sa vyplnia kameňmi a zeminou. Preto dokážu izolovať zvuk podobne ako betón. Môžu sa však použiť aj na stabilizáciu svahu alebo ako ochrana pred zosuvom pôdy. Ich nevýhodou je, že kvôli veľkej hmotnosti si takýto plot nepostavíte sami, ale len za pomoci špecializovanej firmy.

Živý plot
Úplne iný estetický dojem ponúkajú prírodné živé ploty. Sú pomerne častým riešením nielen súkromných záhrad, ale aj mnohých verejných objektov. Priestoru dodávajú príjemné zelené ohraničenie ako aj pocit súkromia. Ich výhodou je, že môžu byť vytvorené mnohými spôsobmi. Bývajú prísne zastrihnuté, elegantné alebo ich môžu tvoriť voľne rastúce kry. Živý plot musíte zahŕňať dostatočnou starostlivosťou, aby rástol podľa vašich predstáv a nepôsobil zanedbane.

Foto: Bigstockphoto