6 dôvodov, prečo svoj byt zaplniť izbovými rastlinami

Izbové rastliny sú nielen skvelou okrasou vášho bytu či domu. Existuje oveľa viac dôvodov, prečo ich pestovať.

Prečo by ste mali popremýšľať nad doplnením izbových rastlín do svojho obydlia?

1. Pomôžu vám relaxovať

Zeleň upokojuje. To je jednoducho fakt, ktorý sa poprieť nedá. Ak nemáte možnosť ísť na prechádzku do prírody, zadívajte sa na izbové rastliny. Zelená v kombinácii s ich farebnými kvetmi skutočne upokojuje a pomôže vám oddýchnuť si.

2. Zvlhčia vzduch

Panelákové byty sú preslávené tým, že v nich vládne suchý vzduch. Platí to najmä pre zimné mesiace. Pomôcť si môžete zvlhčovačmi vzduchu, nádobou s vodou na radiátore alebo rastlinami – aj izbové kvety sú prirodzenými zvlhčovačmi vzduchu.

3. Mnohé z nich majú pozitívne účinky na zdravie

Ak si do kvetináča zasadíte aloe vera, môžete ju použiť napríklad pri poraneniach. V prípade, že sa rozhodnete pre stéviu cukrovú, môžete si ňou osladiť čaj bez toho, aby ste prijali nejaké kalórie.

4. Znížia alergické prejavy

Niektoré izbové rastliny sú prirodzenými pohlcovačmi prachu, ktorý môže byť príčinou vzniku alergických reakcií, ako je nádcha, kašeľ či kýchanie. Nehovoriac o tom, že ak si vyberiete správne, niektoré izbové kvety pohlcujú aj rozličné škodliviny, ako napríklad formaldehyd, benzén či amoniak. To znamená, že sú aj lacnými čističmi vzduchu.

5. Dodajú energiu

Kvetiny so zelenými listami upokoja. Naopak, červené poskytnú značnú dávku energie a tiež podporia chuť do jedla. Myslite na to, keď si budete najbližšie vyberať izbové rastliny.

6. Pomôžu vám s koncentráciou

To napríklad vtedy, keď sa potrebujete učiť na skúšku alebo zvládnuť dôležitý projekt do práce. Ako to vieme? Nuž tak napríklad vedci z Royal College of Agriculture zistili, že študenti, ktorí boli v miestnosti s rastlinami, sa vedeli až o 70 % lepšie sústrediť ako tí, ktorí rastliny v miestnosti nemali.


-w-