Spoločenské správanie – vstup do reštaurácií a podnikov

 

 
I keď sa traduje, že dáma má vždy prednosť, pri vstupe do podniku alebo reštaurácie je veľkým prehreškom nechať ženu vstúpiť prvú. Mnoho mužov je síce presvedčených, že je nanajvýš galantné tak učiniť, ale skutočný gentleman vie, že vchádza vždy zásadne prvý. Muž vchádza prvý preto, aby ženu uviedol do cudzieho prostredia a v prípade, ak ide o väčšiu skupinu mužov a žien, vchádza prvý muž, za ním ženy a za nimi ostatní muži.
 
V šatni muž pomôže vyzliecť žene kabát a postará sa o jeho uloženie. Klasická slovenská verzia, že žena sa stará o úschovu svojho zvrchníka aj mužovho, nemá vo svete spoločenského správania miesto. Ak je muž s viacerými ženami, nebude behať so všetkými kabátmi do šatne, ale pomôže najstaršej dáme a ostatné ženy sa postarajú o seba samy.
Miesto pri stole hľadá muž buď sám a po jeho vyhliadnutí sa po partnerku vráti alebo sa prechádza po miestnosti spolu s partnerkou, ktorá sa vyjadrí, či jej miesto vyhovuje.
 
Samozrejme, v lepších podnikoch, vás čaká čašník, ktorý vás hneď po príchode uvedie k stolu. Čestnými miestami pri stole sú tie, z ktorých je dobrý výhľad do celej miestnosti a ktoré sú chránené pred prevádzkou. Muž pri sadaní k stolu odsunie žene stoličku od stola a následne ju prisunie späť k stolu tak, aby si žena mohla sadnúť. Sadne si oproti žene alebo po jej ľavej strane.
 
Ak prichádza muž so ženou ku stolu, pri ktorom sedia ich známi, galantní muži by mali povstať a po vzájomných pozdravoch si sadnúť až po tom, čo sa usadí žena. O výbornej výchove muža svedčí aj fakt, že povstane pri stole aj v prípade, ak si k jeho stolu prídu sadnúť neznámi ľudia.
 
Ivana Rodáková