Spoločenská etiketa

 

 
Nie, nebudem písať o etiketách fliaš, ale o slušnom správaní v spoločnosti. Možno nie denne, ale určite každý sa aspoň raz dostane do situácie, kde potrebuje aspoň malé základy slušného správania sa. Ja vám ponúknem aspoň pár malých rád, ako sa v spoločnosti nedostať do trápnej situácie.
 
Prvé pravidlo, ktoré by sme mali ovládať je, že v spoločnosti si ľudia v žiadnom prípade nie sú rovní. Sú významnejší a menej významní ľudia. Podľa čoho však vieme, kto je významnejší? Prednosť majú, a teda spoločensky významnejšie sú vždy ženy a starší. Samozrejme spoločensky najvýznamnejší je vždy náš nadriadený, bez ohľadu na jeho vek, alebo pohlavie.
 
1. Do miestnosti by mala vždy vstúpiť ako prvá vždy najvýznamnejšia osoba a ako posledná ta najmenej významná.
 
2. Pri stretnutí ako prvá podáva ruku tiež spoločensky významnejšia osoba.
 
3. Ak predstavujeme dve osoby, vždy najprv predstavujeme spoločensky menej významnú osobu spoločensky viac významnej osobe ako prvú.
 
4. Muž vedie partnerku po svojej pravej ruke, samozrejme nie za každých okolností. Ak je práve táto trasa nebezpečnejšia, partnerka má isť tou najpohodlnejšou cestou.
 
5. Pri stolovaní na nejakej významnejšej udalosti môžeme mať pred sebou naozaj veľké množstvo príboru, o ktorom ani netušíme na čo je určený. Tu platí pravidlo, že po bokoch máme príbor určený na hlavné jedlo a príbor nad tanierom je určený na dezert. Pri rôznych chodoch vždy beriem príbor z vonkajšej strany, prípadne zhora.
 
Toto boli naozaj len nejaké základné rady, ktoré by mal každý z nás ovládať. Pravidiel, ktoré obsahuje spoločenská etiketa je naozaj veľa. Hlavne by sme si mali zapamätať, že v spoločnosti sa nemáme hrať na dôležitejšieho než sme. Ak neovládame všetky pravidlá správania môže úplne postačiť ak sa budeme chovať empaticky a vnímať tak svoje okolie.
 
Petra Ihnačáková