September je stvorený na zber byliniek. Ktoré si nasušiť na zimu?

Aj v septembri rastie mnoho byliniek, ktoré si môžete nazbierať, usušiť a uskladniť na neskorú jeseň a zimné obdobie. Mnohé z nich vám posilnia imunitu, pomôžu s prechladnutím alebo s tráviacimi ťažkosťami. Ktoré liečivé rastliny sa dajú zbierať aj v septembri?

Kostihoj lekársky výborne hojí rany

Koreň kostihoja lekárskeho si môžete vykopať práve v jeseni. Podľa ľudového liečiteľstva má kostihoj viacero pozitívnych účinkov. Už samotný názov napovedá, že urýchľuje hojenie zlomenín, pomáha pri vyvrtnutiach, reumatizme, kŕčových žilách, dne, ale aj pri hnisavých ranách, zápale ďasien a paradentóze. Kvalitná tinktúra či masť z kostihoja má výborné hojace účinky a pôsobí analgeticky.

  • Na prípravu tinktúry budete potrebovať koreň kostihoja, ktorý treba poriadne umyť a dať nakrájaný do fľaše. Fľašu zalejte domácou pálenkou a nechajte lúhovať 2 týždne na teplom mieste. Z času na čas fľašu pretrepte. Následne tinktúru preceďte a je pripravená na používanie.
  • Aj prípravu masti hravo zvládnete. Na 250 g bravčovej masti budete potrebovať 6 umytých koreňov kostihoja. Najprv masť roztopte a pražte na nej kostihoj. Odstavte, prikryte pokrievkou a nechajte 8 hodín odpočívať. Potom masť preceďte cez husté sito a dajte do uzatvárateľnej nádoby. Samozrejme, nutné je skladovanie v chladničke.

Rebríček obyčajný telo prečistí i posilní

Mnohí považujú rebríček obyčajný, teda myší chvost, za burinu. Je to škoda, pretože sa jedná o užitočnú liečivú rastlinu s množstvom pozitívnych účinkov na zdravie. Rastlinu nájdete, napríklad na suchých lúkach, popri cestách či lesných poľanách. Bylinka je výborným antiseptikom i antibiotikom, organizmus posilní i očistí. Z vonku pomáha hojiť rany a je bojovníčkou proti akné. Je výborná aj na tráviace problémy a ťažkosti s močovým ústrojenstvom. Rebríček je užitočnou rastlinou aj pre ženy, pretože upravuje menštruáciu a eliminuje prejavy klimaktéria. Na zahodenie nie sú ani jeho upokojujúce vlastnosti. Na zber sa využíva najčastejšie nedrevnatá časť vňate.

  • Z rebríčka si môžete pripraviť zápar, na ktorý budete potrebovať 2 čajové lyžičky sušeného rebríčka. Tie zalejte 2,5 dcl vriacej vody a nechajte 15 minút lúhovať. Pite 2 až 3 šálky denne.
  • Ak si chcete pripraviť obklad, tak na 2,5 dcl vody použite až 4 čajové lyžičky sušeného rebríčka.

Ruža šípová je výborná pri prechladnutí a na posilnenie imunity

Šípky obsahujú množstvo živín, vďaka ktorým sú stvorené na posilnenie obranyschopnosti i prečistenie organizmu. Takisto podporujú tráviace procesy, zlepšujú vyprázdňovanie a eliminujú plynatosť. Ak máte problém s osteoporózou, alebo kvalitou vlasov či nechtov, určite po nich siahnite. Takisto sú vhodné na podporu tvorby krvi, čiže predstavujú prevenciu proti vzniku anémie. Samozrejme, opomenúť nemožno ich vlastnosti priaznivo vplývať na močové ústrojenstvo. Po zbere šípky šetrne usušíme pri teplote do 35 stupňov Celzia.

  • Šípky sú výborné na prípravu čaju. Na 2,5 dcl treba 2 čajové lyžičky šípok, ktoré sa dajú do vody a varia zhruba 10 minút. Tento čaj je výborný napríklad v čase chrípky či prechladnutia.

-w-