Fialka trojfarebná – poklad pre zdravie i pleť

Jej pozitívne účinky poznal už Hippokrates a odporúčal ju používať pri širokom spektre zdravotných ťažkostí. Aj dnes ju môžeme zohnať v sušenej podobe, alebo ju nazbierať na lúkach či rumoviskách, kde rastie ako poľná burina.

Ak sa rozhodneme pre zber, vždy zbierame kvet alebo kvitnúcu vňať. Potom je potrebné rýchle sušenie pri teplote do 50 stupňov Celzia. Dbáme na to, aby fialka nestratila svoju farbu, pretože keď sa tak stane, znamená to, že sa znehodnotili niektoré výživné látky. Usušenú ju uchovávame v dobre uzatvorenej nádobe na tmavom mieste.

  • Je pokladom pre zdravie

Fialka obsahuje viacero prospešných látok, ako napríklad flavonoidy, saponíny, silice, rutín, antokyány či triesloviny. Vďaka obsiahnutým látkam môžeme po nej siahnuť vtedy, keď máme ťažkosti s dýchacím aparátom – rozpúšťa hlieny a pomáha pri vykašliavaní. Kvietky fialky možno využiť aj na detoxikáciu, pretože čistí krv a napomáha vylučovaniu škodlivých látok z tela. Jej účinky sú na nezaplatenie i v prípade, že sa trápite s nadmerným potením. Keďže obsahuje rutín, napomáha pevnosti a pružnosti ciev, čo eliminuje vznik kŕčových žíl a hemoroidov. Za vyskúšanie stojí táto rastlinka aj vtedy, keď máte zabrzdený metabolizmus. Takisto je považovaná za spoľahlivú bojovníčku proti migréne.

  • Využiť sa dá aj pre krásu

Fialka podá pomocnú ruku aj pri kožných problémoch, ako akné, ekzémy či zle hojace sa rany. Takisto pomôže pri čistení pleti a vypadávaní vlasov.

Ak si neviete dať rady s vyrážkami, môžete skúsiť nasledujúci recept – najprv si z jednej polievkovej lyžice fialky pripravte odvar, teda ju krátko povarte v 2,5 dcl vody, odstavte a nechajte ešte 15 minút lúhovať. Následne odvar preceďte. Po vychladnutí do neho pridajte čajovú lyžičku medu a niekoľko kvapiek čerstvej šťavy z citróna v bio kvalite. Týmto odvarom pleť čistite raz denne.

  • Pozor na predávkovanie

Hoci fialka disponuje množstvom prospešných účinkov, treba ju užívať s mierou. V prípade, že to preženiete, pravdepodobne sa dostavia žalúdočné ťažkosti.

Ako pripraviť odvar či zápar a aké je odporúčané denné množstvo? Na jednu šálku čaju použite 1 kávovú lyžičku sušenej rastlinky, zalejte ju vriacou vodou a nechajte lúhovať 15 minút. Denne si doprajte dve šálky. Odvar sa pripraví z dvoch čajových lyžičiek na šálku, treba ho nechať krátko zovrieť. Odvar sa pije iba jeden raz za deň.

-w-
Zdroj foto: https://pixabay.com/sk/kvetina-pr%C3%ADroda-z%C3%A1vod-fialov%C3%A1-list-3291573/