Pergola alebo altánok? Vychutnajte si čas vo svojej záhrade!

Veľký reklamný slnečník a pod ním plastový stôl so stoličkami. Takto vyzeralo sedenie na záhrade niekoľko rokov dozadu. Našťastie, dnes to vo vašej záhrade môže vyzerať omnoho lepšie! Na vzostupe sú totiž pergoly a altánky. Čo si vybrať?

Prečo si vybrať altánok

Altánok je stavba so strechou, ktorá vás ochráni pred nepriazňou počasia. Vybrať si môžete otvorený, polootvorený alebo uzavretý altánok, v ktorom budete môcť tráviť čas v chladnejšom počasí. Rôzne sú aj materiálové možnosti výstavby altánku. Veľmi obľúbené sú drevené altánky, prípadne murované altánky v kombinácii s drevom.
Výhodou altánku je, že vám poskytne chránený priestor na rôzne rodinné posedenia alebo len oddych a trávenie voľného času v záhrade. Altánok je vhodný v prípade, ak chcete mať takéto posedenie ďalej od domu, vo vzdialenejšom kúte záhrady, kde si užijete dostatok súkromia. Široký výber altánkov nájdete na gazebo-altanky.sk.

Kedy sa rozhodnúť pre pergolu

Pergola sa od altánku líši už na prvý pohľad. Je to totiž vzdušná stavba, tvorená podpornými stĺpmi a prekrytou, prípadne aj neprekrytou strechou. Umiestňuje sa väčšinou k domu a je s ním spojená. Takáto pergola poslúži ako tienenie terasy. Existujú však aj pergoly, ktoré môžete umiestniť do záhrady a získať tak oporu pre popínavé rastliny, či okrasný prvok. Rovnako môžete pergolu s prekrytou strechou využiť aj na ochranu vozidla pred nepriazňou počasia.

Výber teda závisí od toho, po čom túžite. Po altánku, ktorý vám poskytne komfort a ochranu pred nepriazňou počasia? Alebo po pergole, ktorá poslúži ako prekrytie terasy? Ak sa vám pergoly a altánky páčia a chceli by ste oboje, nič vám v tom nebráni. Pergolu môžete umiestniť tesne k domu a získať tak zastrešené sedenie a altánok zas postaviť vo vzdialenejšom kúte záhrady.