Jar prichádza: Zariaďte vašu záhradu novým záhradným nábytkom

Čoskoro nás čakajú slnečné jarné dni a my začneme tráviť oveľa viac času v našej záhrade. Po zimnom období môžeme opäť relaxovať na čerstvom vzduchu. Neodmysliteľnou súčasťou každej záhrady či letnej terasy je dozaista záhradný nábytok, ktorý je nielen módnym doplnkom, ale plní najmä praktickú funkciu. Poradíme vám, čo všetko treba vziať do úvahy pri jeho kúpe a ako sa oň správne starať, aby ste zvýšili jeho životnosť na maximum.

Zvážte všetky vaše požiadavky

Ešte skôr, ako začnete listovať v katalógoch, zvážte všetko, čo musí váš nový záhradný nábytok spĺňať. Prvou významnou otázkou býva rozhodnutie o umiestnení záhradného nábytku. To zohráva následne dôležitú úlohu pri výbere materiálu a jeho kvality. V prípade, že umiestnite záhradný nábytok pod altánok, náročnosť na kvalitu materiálu je oveľa nižšia a siahnuť môžete aj po lacnejších variantoch.

Nasleduje otázka životnosti a miery používania. Dôležité je tiež, kde budete nábytok skladovať v zime, prípadne koľko času ste ochotný investovať do jeho starostlivosti a údržby. A v neposlednom rade samozrejme zvážte aj dizajn a vzhľad samotného materiálu, ktorý by mal vo vašej záhrade vytvoriť oku lahodiaci kontrast.

Správna starostlivosť ako záruka zvýšenia životnosti

Pri výbere materiálu a modelu záhradnej zostavy by ste mali dbať predovšetkým na jednoduchosť. Výhodou bude nenáročná údržba a ľahká manipulácia. Ochranné prostriedky na nábytok vyberajte podľa typu materiálu. Kovový nábytok je vhodné občas prestriekať prípravkom proti korózií a pre drevené materiály sú najvhodnejšie ochranné oleje. Medzi bežnú a pravidelnú starostlivosť by malo patriť utieranie záhradného nábytku vlhkou handričkou, čím odstránite nánosy prachu a peľu.

Ak si chcete starostlivosť o záhradný nábytok predsa len uľahčiť, najlepšou voľbou budú ochranné obaly, ktorými ochránite celý záhradný set pre vonkajšími poveternostnými podmienkami.  

Pri nákupe záhradného nábytku uvažujte triezvo a okrem módneho dizajnu berte do úvahy aj celkovú životnosť materiálu, náročnosť na údržbu a praktické využitie.