Ako na jar vdýchnuť život vašej záhrade

Posledné kopy snehu sa roztopili už aj v tých najsevernejších častiach Slovenska a  zeleň sa pomaly prebúdza k životu. Ak z pôdy na vašej záhrade chcete mať úžitok, mali by ste starostlivosti o ňu venovať viac času, ako len čakať ako sa príroda postará. Dôležité je začať pôdu pripravovať na sezónu sadenia a čo najviac jej doplniť živiny. Marec a apríl sú okrem iného ideálne aj na to, aby ste si starostlivo naplánovali, kde čo zasadíte a akú podobu bude mať vaša záhrada tento rok. Lebo predstavivosti sa medze nekladú.

Prvá pomoc pre váš trávnik

Pri prechádzke po vašej záhrade si určite ako prvý všimnete váš trávnik, ktorý býva po zime najviac zničený. Šedobiele až svetloružové, plesňou napadnuté, miesta si už na prvý pohľad pýtajú pozornosť. So záchranou môžete ale začať, až keď máte istotu, že sneh je už nadobro preč a pôda dostatočne preschla. Trávnik najprv pokoste a následne prevzdušnite vertikulátorom. Zbavíte sa tak odumretých častí trávy a povrchovej buriny, ktoré bránia prenikaniu živín a vody do pôdy.  Nezľaknite sa, ak bude trávnik vyzerať horšie, ako pred vertikuláciou. Pozbierajte plsť a nechajte trávnik zrevitalizovať sa. Ak mu chcete pomôcť, doprajte mu Dlhodobé hnojivo na trávnik Wolf-garten, ktoré stačí aplikovať len raz za sezónu. Stačí ho použiť na jar a o zvyšok sa postará postupné uvoľňovanie živín, ktoré z vášho trávnika spravia zelenú a hustú oázu. Na redšie miesta vysejte nové osivo a poriadne ich zalejte. Po pár týždňoch nebudete veriť vlastným očiam.   

Ako oživiť pôdu v záhradke a pripraviť ju na sezónu

Snehová prikrývka síce odizolovala pôdu od mrazov a poveternostných podmienok, ale aj napriek tomu vaša záhradka potrebuje malú pomoc. Okolie stromov a kríkov odkopte motykou aspoň do vzdialenosti 30 centimetrov od kmeňa. Korene sú totiž často obrastené machom a burinou, ktoré bránia tomu, aby sa ku koreňom rýchlejšie dostala voda a živiny. Ak sa bojíte, aby ste korene nepoškodili veľkou motykou, použite radšej menšiu, ale šikovnú obojstrannú motyčku Wolf- Garten, ktorá  vám skvele poslúži aj vo vyvýšených záhonoch, pareniskách a skleníkoch. Ak sa vám pôda zdá byť stále tuhá a nepriepustná, použite kyprič alebo prevzdušňovač Wolf-garten, ktorí nechýbajú vo výbave žiadneho záhradkára.

Predpestujte si priesady včas

Prelom marca a apríla je ideálnym obdobím na predpestovanie si priesad na okenných rámoch, aby mali rastliny dostatočnú dávku denného svetla. Ak doma nemáte špajzu plnú kvetináčov, môžete pokojne použiť aj plastové nádoby od jogurtov, či obaly od jedál s priesvitným plastovým krytom, ktoré skvele poslúžia ako parenisko a rastlinky vám tak vyklíčia skôr. Pokrievky bránia vyparovaniu vody a vysúšaniu zeminy.  Po ustúpení posledných mrazov môžete začať s vysádzaním šalátu, reďkovky či kalerábu aj do vonkajšieho pareniska a vyvýšených záhonov. Aj tie radšej prikryte starými oknami, aby mladé rastlinky pobyt vonku lepšie zvládli.  Vo vonkajších pareniskách si môžete predpestovať aj priesady, ale starostlivo sledujte počasie, aby vám nečakaný mráz nepokazil radosť z prvej úrody. Pri miernych mrazoch môžete začať vysievať aj priamo do pôdy. Vhodnými plodinami sú mrkva petržlen, hrach a cibuľa. Už sa tešíte na prvú tohtoročnú úrodu?

Viac informácii na: www.WOLF-garten.sk