
Obhrýzanie nechtov nie je zdravé. Ako s ním skoncovať?
Obhrýzanie nechtov je jedným z najrozšírenejších zlozvykov a je tiež známe pod názvom onychofágia. Aj keď sa tento problém nemusí týkať práve vás, iste by ste vo svojom okolí ľahko našli hneď niekoľko osôb, ktoré si nechty viac či menej obhrýzajú. Nejde pritom len o estetický problém. Tento zlozvyk so sebou prináša aj rôzne zdravotné riziká.
Prečo si ľudia obhrýzajú nechty?
Obhrýzanie nechtov môže mať mnohé príčiny. Často sa tento zlozvyk objavuje už u detí okolo 3. alebo 4. roku života. Veľa detí zo zvyku obhrýzania nechtov vyrastie, ale niektorým zostane. U mnohých ľudí sa obhrýzanie nechtov začne v období dospievania.
Bez ohľadu na to, kedy sa návyk vytvorí, často začína ako mechanizmus zvládania negatívnych emócií (pocit nervozity, nudy, osamelosti alebo hladu). Bežne sa však spája aj s emocionálnymi alebo psychologickými problémami, ako sú úzkosť, porucha pozornosti a hyperaktivita, separačná úzkosť alebo tiková porucha a ďalšie.
Zdravotné následky obhrýzania nechtov
Málokomu napadne, že taká banalita ako obhrýzanie nechtov by mohla viesť k zdravotným ťažkostiam. Je to však pravda. Viete, čo všetko hrozí?
- Infekcie - pri obhrýzaní nechtov sa môžeme ľahko infikovať, pretože baktérie z prstov sa dostanú do úst. Hrozia najmä ochorenia ako E. coli či salmonela, ale nakaziť sa môžeme aj vírusmi nachladnutia.
- Kožné a nechtové infekcie - veľmi nepríjemné sú aj infekcie nechtov, kedy baktérie vniknú cez drobné ranky na koži okolo nechtov. Dochádza k poškodeniu tkaniva prstov, nechtov a nechtovej kožičky.
- Dentálne problémy - obhrýzanie nechtov môže narušiť zubnú sklovinu, podporiť vznik zubného kazu, odštiepenie zuba či bolesti čeľuste.
- Gastrointestinálne problémy - prehltnutie kúskov nechtov a kože s mikroorganizmami môže spôsobiť gastrointestinálne infekcie, čo sa prejavuje bolesťami brucha a hnačkami.
Ako s tým skoncovať?
Zmena akéhokoľvek zvyku môže byť náročná a vyžaduje si čas. Ale so správnym plánom (a určitou vytrvalosťou) to môžete zvládnuť.
Tu je niekoľko tipov, ktoré vám v tom pomôžu:
- Identifikujte svoje spúšťače - venujte pozornosť situáciám, kedy si s najväčšou pravdepodobnosťou obhrýzate nechty. Najčastejšie sú za tým pocity nudy, stresu alebo úzkosti.
- Zamestnajte ruky - dajte svojim rukám nejakú prácu, ako je kreslenie, písanie, stláčanie mäkkej loptičky.
- Zvážte manikúru - ženy môžu tiež skúsiť pomôcku v podobe manikúry alebo si nechať urobiť gélové nechty. Existujú tiež špeciálne laky proti obhrýzaniu nechtov - vďaka ich veľmi horkej chuti odrádzajú od tohto zlozvyku.
- Žuvanie žuvačky - aj toto sa mnohým osvedčilo ako prevencia obhrýzania nechtov.
- Leukoplast - oblepiť si prsty leukoplastom asi nevyzerá úplne ideálne, no niektorí ľudia na túto prevenciu nedajú dopustiť.
- Starostlivosť o nechty - udržujte si nechty krátke a pravidelne si upravujte nechtové okolie, aby ste predišli záderom či nalomeniu nechtov.
- Zníženie stresu - ak je obhrýzanie nechtov spojené so stresom, riešením môžu byť relaxačné techniky, ako je meditácia a joga.
Pomôže psychológ?
Obhrýzanie nechtov, ako aj iné zlozvyky, môže byť ťažkým súperom. Nechty sú jednoducho vždy poruke, a tak je ťažšie s ich hryzením skoncovať. V niektorých prípadoch môže človeku pomôcť terapia. Tá umožní dostať sa hlbšie k skutočnej príčine obhrýzania nechtov a pomôže nájsť iné, zdravšie, mechanizmy zvládanie stresu, úzkosti či iných negatívnych emócií.
Zdroj foto: Freepik