Moderné živé stavby: Ako sa starať o zelené steny a strechy?

V modernej architektúre sa začína otvárať fascinujúci svet živých stavieb, zelených fasád a striech budov ako odozva na trend udržateľného a ekologického spôsobu života v súlade s prírodou. Aké sú nároky na údržbu a starostlivosť o tieto vertikálne záhrady?

Požiadavky na komplexnú starostlivosť závisia hlavne od jednotlivých typov systémov živých stien a konkrétnych rastlín, ktoré boli na jej tvorbu použité.

Zavlažovanie

Živé fasády obsahujú len malé množstvo pôdy, v ktorých sa nedokáže udržať veľa vody, preto je potrebné pravidelné zavlažovanie. Najpoužívanejšie sú automatické samozavlažovacie systémy inštalované v hornej časti steny. Tie pravidelne odkvapkávajú vodu a zachytávajú ju na spodu konštrukcie v zbernej nádobe či žľabe. Alternatívou, vhodnou pri menších plochách, je aj ručné zalievanie aspoň raz za 2 týždne.

Prerezávanie

Tak ako všetky živé rastliny, aj zelené steny potrebujú raz za čas prerezať a zbaviť odumretých častí (listov a stoniek), aby sa zabezpečil ich zdravý rast. Ide o kľúčový aspekt starostlivosti o živé fasády. Premnoženie niektorých rastlín alebo burín bude nielen neestetické, ale hrozí tiež celkové znehodnotenie a deformácia.

Takáto údržba si bude s najväčšou pravdepodobnosťou vyžadovať aj špeciálne vybavenie, napr. elektrické nožnice,  hydraulické ruky s plošinou pre prácu vo výške a podobne.  

Hnojenie

Keďže malý objem pôdy neposkytne rastlinám dostatok potrebných živín, bude nutné prihnojovanie. Niektoré systémy živých stien disponujú špeciálnou zabudovanou jednotkou na hnojenie a postrek alebo sa hnojivo do pôdy dostáva pomocou zavlažovacieho systému. Podobne ako pri polievaní, aj tu sa frekvencia líši v závislosti od požiadaviek jednotlivých rastlín.

Väčšina firiem, ktoré stenu inštalovali, automaticky poskytujú pravidelný servis. Tzn. raz ročne alebo polročne nabehnú s potrebným vybavením (zdvižné plošiny, plotostrih, vyvážačky pre pracovné štvorkolky atď.) a vykonajú kontrolu fungovania a čistenie jednotlivých komponentov.

Zdroj obrázku: MarleenS / Shutterstock.com