• 18.01.2022

Tipy na starostlivosť o vianočné ruže

Chcete, aby vo vašom dome vydržala vianočná ruža celú zimu? Nie je to žiadna veda. Starostlivosť o túto dekoratívnu izbovú rastlinu je oveľa jednoduchšia, ako by ste si mohli myslieť. Odborníci zo Stars for Europe (SfE) vám prezradia tipy, ako zaistiť, aby si zachovala svoju výraznú farbu čo najdlhšie.

Nakupujte múdro

V obchodoch môžete na prvý pohľad spoznať  zdravú rastlinu, podľa jej jasných, farebných a hustých listov bez viditeľného poškodenia. Drobné, žltozelené kvety medzi farebnými listami sú dôležitým ukazovateľom zdravej rastliny. Odporúčame vám zamerať sa na to, kde bola rastlina na predajni umiestnená a na to akú má zeminu. Vianočné ruže by nikdy nemali byť umiestnené pri teplotách pod 15 °C. Vyhnite sa tiež rastlinám umiestneným v prievane. Zemina by nemala byť premočená, ale ani suchá. Keď nájdete perfektnú rastlinu, dobre ju zabaľte do papiera a rýchlo preneste do interiéru, aby bola chránená pred chladom a prievanom.

Tipy na starostlivosť doma

Vianočné ruže majú rady svetlé, teplé miesta. Ideálne blízko okna s teplotou 15 až 22 °C. V našich zemepisných šírkach nie je priame slnečné svetlo v zime žiadnym problémom. Dôležité je, aby ste pri vetraní dbali na to, aby rastlina nebola vystavená prievanu. Vianočné ruže nemajú rady sucho, ale sú tiež obzvlášť citlivé na premočenú pôdu. Najlepšia vec pre ne je pravidelné mierne zalievanie vlažnou vodou, hneď ako pôda vyschne. Alternatívou k pravidelnému zalievaniu je ponoriť rastlinu do vody asi raz týždenne, v závislosti od veľkosti rastliny, teploty okolia a miesta, kde sa nachádza. V každom prípade nezabudnite asi po 15 minútach vyliať prebytočnú vodu.

Tip: Mini vianočné ruže a rastliny umiestnené v blízkosti zdroja tepla ako sú radiátory, rýchlejšie vysychajú, takže bude potrebné polievať ich častejšie. Počas obdobia kvitnutia nie je potrebné hnojenie. Neskôr stačí raz za mesiac pridať do vody štandardný hnojaci roztok na kvitnúce rastliny.

Vianočné ruže ako rezané kvety?

Ako rezané kvety majú vianočné ruže úžasne dlhú životnosť. V kytici alebo kvetinovom aranžmáne zostanú čerstvé asi dva týždne, ak konce stoniek po zrezaní na niekoľko sekúnd ponoríte do horúcej vody (asi 60 °C) a potom ich vložíte do studenej vody.

Opätovné kvitnutie vianočných ruží

Nezabúdajte na to, že vianočné ruže sú trvalky. Vo voľnej prírode rastú ako  kríky vysoké až štyri metre. Po skončení obdobia kvitnutia, keď stratia svoje farebné listy, sa všetky listy zmenia na zelené. Aby sa vianočnej ruži znova vytvorilo farebné lístie, musí byť najmenej osem týždňov v úplnej tme, a to 12 až 13 hodín denne. Aj najmenšie množstvo svetla počas dňa zastaví jej kvitnutie. Pri všetkom tomto úsilí je oveľa jednoduchšie kúpiť si novú rastlinu pred sviatočným obdobím.

Mnoho ďalších informácií a inšpiratívnych nápadov na dekorácie pomocou vianočných ruží nájdete na https://www.starsuniteeurope.eu/.