Poznáte originálne a nenáročné živé dekorácie – riasogule?

Malé klbká zelených rias v podobe gule, ktoré sa vznášajú vo vode, pôsobia veľmi upokojujúco a unikátnym spôsobom ozdobia každú miestnosť. Riasogule sú nenáročné na starostlivosť a ich pestovaniu sa môže bez obáv venovať aj začiatočník. Čo všetko by ste mali vedieť skôr, ako si ich kúpite?

Čo sú to riasogule

Riasogule sú sladkovodné riasy pôvodom z Japonska, kde boli prvýkrát objavené v nedotknutej prírode na dne jazera Akan. Dnes už v tejto krajine patria medzi ohrozené druhy. Prirodzene sa vyskytujú tiež v Austrálii, Škótsku, Estónsku a na Islande.

Môžu sa dožiť až obdivuhodných 100 rokov. Dorastajú do veľkosti 20 – 30 cm, pričom sa zväčšujú rýchlosťou len 5 mm ročne. Tieto zelené guľôčky ležia počas noci na dne a cez deň sa voľne vznášajú vo vode. Ak ste zvedaví, ako dokážu riasogule rozoznať, či je deň alebo noc, spôsobuje to fotosyntéza a cirkadiánny rytmus (prirodzený biologický rytmus, ktorý umožňuje živým organizmom prispôsobovať sa prostrediu). Vďaka tomu vedia, aká je práve časť dňa. Počas fotosyntézy sa navyše vytvárajú na ich povrchu bublinky, ktoré im umožnia plávať.

Čo hovorí legenda

S riasoguľkami sa spája aj legenda o dvoch milencoch, ktorých láska bola zakázaná. Keďže chceli byť spolu, rozhodli sa pre útek, počas ktorého sa utopili. Legenda hovorí, že sa ich srdcia spojili, aby spolu žili naveky na dne jazera. V Japonsku sú preto považované aj za symbol lásky.

Starostlivosť o riasogule

Riasogule si obľúbi každý, kto hľadá nenáročné rastliny do interiéru. Okrem jednoduchej starostlivosti v nich získate tiež zaujímavý dizajnový prvok. Na ich pestovanie vám postačí len vhodná nádoba a odstáta voda z vodovodu (nechajte ju odstáť približne 24 hodín). Sú tiež vhodné na pestovanie v akváriu so sladkou vodou, pozor len na výber rýb. Zvoľte druhy, ktoré nepožierajú riasy.

Teplotu vody majú radi od 10 do 28 °C. Meniť ju bude potrebné približne jedenkrát za dva týždne. Pokiaľ sa voda priveľmi znečistí napadaným prachom alebo vodným kameňom, vymeniť ju môžete aj skôr. Všetky živiny získavajú fotosyntézou, takže nemusíte myslieť na hnojenie. Aby mali svoj pekný guľatý vzhľad, počas výmeny vody ich pogúľajte v dlaniach.

Nie sú náročné na svetlo, nádobu, v ktorej ich pestujete, položte na polotienisté miesto. Keďže sa na dno jazera, kde prirodzene rastú, nedostane priame slnečné žiarenie, nemajú ho radi. Priame slnko by mohlo navyše vodu priveľmi ohriať a riasogule by zhnedli. V takom prípade sa dokážu samé zotaviť. Ak sa im to nedarí, pomôže trocha morskej soli určenej do akvárií.