Medovka lekárska – pomocníčka pri trávení i depresívnych stavoch

Môžete si ju vypestovať doma v záhrade, ale dariť sa jej bude aj na balkóne či terase panelového bytu. Pokiaľ túto možnosť nemáte, alebo sa vám ju pestovať nechce, bez problémov ju kúpite v obchode, napríklad vo forme čaju. Vďaka tomu sú pozitívne účinky medovky lekárskej k dispozícii každému. Čo by ste mali o tejto liečivej rastlinke vedieť?

Pozitíva medovky lekárskej

Medovka je známa ako výborný prostriedok na upokojenie v stresových situáciách – priaznivo vplýva na nervovú sústavu, pomôže aj s búšením srdca a znížením krvného tlaku. Takisto uľahčuje zaspávanie. Vo vašej domácej čajovej lekárničke by sa mala nachádzať aj vtedy, keď trpíte úzkostnými stavmi. Je teda výborná na celkové upokojenie organizmu v náročnejších obdobiach. Pomocnú ruku podá aj astmatikom a ľuďom s tráviacimi ťažkosťami – výborná je pri plynatosti či žalúdočných kŕčoch.  Používa sa aj na zmiernenie menštruačných kŕčov, v klimaktériu a na podporu chuti do jedla. V prípade, že máte k dispozícii tinktúru či esenciálny olej z medovky, môžete ich využiť aj zvonku, napríklad pri nepríjemných bolestiach hlavy. Zvonku sa využíva aj na ošetrenie oparov a modrín.

Tipy na použitie medovky lekárskej

 

  • Je skvelá na prípravu chutného čaju

Na šálku čaju použite 1 – 2 čajové lyžičky sušenej vňate a nechajte prikryté 10 minút lúhovať. Potom ešte teplý čaj po dúškoch vypite. Denne si môžete dopriať 2 – 3 šálky. Môže sa piť dlhodobo, neodporúča sa však piť pred pôrodom. Neodporúča sa ani užívanie minimálne 14 dní pred a po absolvovaní chirurgického zákroku.

  • Hodí sa do smoothie

Pokiaľ patríte medzi milovníkov mixovaných nápojov, nebojte sa pridať niekoľko listov medovky aj do obľúbených smoothie. Dodá im lahodnú chuť a zvýši výživovú hodnotu. Samozrejme, aj v takejto podobe môžete čerpať jej vyššie uvedené pozitívne účinky na telo i psychiku.

  • Sirup skvelo ochutí nápoje i dezerty

Medovkový sirup je skvelý na dochutenie vody, avšak dá sa využiť aj na osvieženie sladkých dezertov, ako napríklad palaciniek. Ako ho pripraviť? Zhruba 2 hrste čerstvo nazbieraných a umytých listov medovky nasypte do 2 šálok vody, pridajte kokosový cukor a priveďte k varu. Po zovretí odstavte, prikryte a nechajte hodinu odpočívať. Následne sirup preceďte, nalejte do fľaše. Sirup uchovávajte v chladničke.

  • Ako súčasť tinktúry posilní imunitu

Okrem 30 g listov medovky budeme potrebovať rovnaké množstvo roztlačených semien koriandra, 20 g citrónovej kôry z bio citrónov, 10 g cejlónskej škorice a rovnaké množstvo muškátového orecha. Samozrejme, základ bude tvoriť domáca pálenka alebo vodka. Ako na to? Všetky uvedené suroviny dáme do alkoholu, uzatvoríme a uložíme na chladné a tmavé miesto na 7 dní. V priebehu tohto obdobia obsah pravidelne pretrepeme. Po uplynutí doby tinktúru precedíme a dáme do fľašiek. Skladujeme v chladničke. Denne užívame čajovú lyžičku.

  • V lete osvieži nápoje

Čerstvé lístky medovky nadrobno nakrájajte a dajte zamraziť ako kocky ľadu. Tie môžete využiť na prípravu osviežujúcich nápojov.

Mirka