Marec – MESIAC KNIHY. Prečo sa oplatí čítať?

Ak si každý deň nájdeme aspoň polhodinku na čítanie, prinesie nám to nielen príjemné odreagovanie, ale aj množstvo ďalších benefitov. Prečo sa oplatí čítať?

  • Je prevenciou neurodegeneratívnych ochorení

Určite ste už počuli o tom, že ak chceme, aby náš mozog fungoval do vysokého veku, musíme ho pravidelne trénovať, inak ochabne. Výborným tréningom pre mozog je aj čítanie. Podľa výskumu publikovaného v časopise Proceedings of the National Academy of Sciences tí, ktorí pravidelne čítajú, alebo hrajú psychicky náročné hry, majú nižšiu pravdepodobnosť, že dostanú Alzheimerovu alebo Parkinsonovu chorobu vo vyššom veku.

  • Znižuje úroveň stresu

Čítanie dobrej knihy nás zavedie do sveta mimo reality. Sústredenie sa na dej knižky spôsobí, že sa značným spôsobom zníži úroveň stresu, oddýchneme si od každodenných problémov a načerpáme novú energiu. Podľa štúdie ešte z roku 2009 z Univerzity of Susses čítanie po dobu 6 minút znižuje stres o neuveriteľných 68 percent!

  • Zlepšuje slovnú zásobu

Odborníci neustále zdôrazňujú dôležitosť čítania kníh už malým deťom. Takýmto spôsobom si už od útleho veku zlepšujú slovnú zásobu. Ak ako rodičia začneme deťom čítať, je pravdepodobné, že v tom budú neskôr pokračovať samy. Vďaka tomu si budú neustále rozširovať slovnú zásobu, čo môže pozitívne ovplyvniť ich štúdium i kariéru.

  • Zvyšuje inteligenciu

Možno aj vy máte naraz rozčítaných viacero knižiek – také, ktoré vám prinesú nové vedomosti, ale aj tie, pri ktorých si oddýchnete. Ak si každý deň prečítate len stranu či dve z knihy o výžive, rozvoji osobnosti alebo marketingu, naučíte sa niečo nové a každá nová informácia zvyšuje vašu inteligenciu.

  • Podporuje pamäťové schopnosti

Je jedno, či čítate historický alebo ľúbostný román. Musíte si zapamätať nielen dej, ale aj charakteristiky jednotlivých postáv, opisy situácií a tak ďalej. To znamená, že čítanie vedie k vytváraniu nových synapsií v mozgu a posilňuje tie existujúce.

  • Zlepšuje koncentráciu

Ak máte ťažkosti so sústredením sa v práci, môžete na tom zapracovať tak, že si každý deň prečítate kúsok z obľúbenej knihy. Pri čítaní sa totiž musíte koncentrovať, inak by ste nevedeli, o čom čítate. Čiže dennodenné čítanie v trvaní 20 – 30 minút je výborným tréningom koncentrácie a následne aj produktivity.

  • Je takmer zadarmo

Knižky si nemusíte kupovať, pokojne si ich môžete zapožičať v knižnici alebo od svojich blízkych. Je to koníček, ktorý je takmer zadarmo a prináša so sebou množstvo benefitov. Ktorú knižku si v marci prečítate ako prvú?

Mirka