Jednoduché tipy, ktoré pomôžu udržať vaše pľúca vo forme

Hlavnou funkciou pľúc je privádzať kyslík do každej jednej bunky a, naopak, zbavovať organizmus odpadových plynov.

Ak ste sa nikdy nezamýšľali nad tým, ako podporiť zdravie pľúc, je dobré si uvedomiť, že pľúca a srdce fungujú ako dokonalý systém. To znamená, že ak robíte niečo pre svoje srdce, prospieva to aj pľúcam.

Máme pre vás niekoľko jednoduchých tipov, ktoré podporia zdravie pľúc, srdca a tým pádom aj celého tela. Čo je dôležité?

Nefajčite

Fajčenie, vrátane toho pasívneho, je zodpovedné za väčšinu ťažkostí s pľúcami. V Spojených štátoch amerických je až 90 percent prípadov rakoviny pľúc spôsobenej fajčením a za 40 percent všetkých druhov rakoviny stojí holdovanie cigaretám, čo sú alarmujúce údaje.

Cvičte

Pravidelné cvičenie je skvelým tréningom pre srdce i pľúca. Minimum, ktoré by ste si mali dopriať, je 30 minút svižnej chôdze denne, ideálne na čerstvom vzduchu. Ak vás nelákajú iné typy pohybových aktivít, dajte si svižnú chôdzu v lese, nevyhýbajte sa schodom a ani kopcovitému terénu.Zdroj: pixabay.com

Jedzte zdravo, pestro a vyvážene

V ľudskom tele všetko so všetkým súvisí. Potraviny majú vplyv nielen na naše zdravie a figúru, ale aj psychické rozpoloženie. Samozrejme, existujú také, ktoré svojím zložením priaznivo ovplyvňujú zdravie a funkciu vnútorných orgánov, teda aj pľúc.

Pre pľúca sú prospešné potraviny, napríklad s bohatým množstvom antioxidantov, ktoré znižujú zápal, pľúca posilňujú a chránia dýchacie cesty pred baktériami i vírusmi. Medzi tieto potraviny patria, napríklad jablká, zelený čaj, listová zelenina, cesnak, zázvor, losos, kurkuma i banány.Zdroj: pixabay.com

Udržiavajte si zdravú hmotnosť

Štatistiky hovoria, že každý druhý obyvateľ Európskej únie trpí nadváhou. Každé kilo navyše zaťažuje nielen pohybový aparát a srdce, ale aj pľúca, pretože musia pracovať intenzívnejšie.

Redukcia hmotnosti by mala byť premyslená. Mali by ste cítiť prílev energie a zdravia. Vyhýbajte sa drastickým diétam, pretože škodia zdraviu a zvyčajne po nich nasleduje jojo efekt.

Osvojte si hlboké dýchanie

Hlboké dýchanie predstavuje výborný spôsob, ako sa upokojiť v stresových situáciách a pomôcť telu zvládnuť stres, strach či úzkosť. Avšak hlboké dýchanie má priaznivý vplyv aj na pľúca, pretože pomáha precvičiť dýchacie ústrojenstvo a zväčší kapacitu pľúc. To je jeden z dôvodov, prečo ho praktizujú aj speváci pred náročným vystúpením.

Hlboké dýchanie môže byť obzvlášť prospešné pre ľudí s astmou, chronickou bronchitídou či inými chronickými ochoreniami dýchacieho aparátu.

Mirka