Jarné naštartovanie bazéna s chémiou a soľou

Po zimnom období je potrebné vykonať viacero opatrení, aby bazén s filtráciou fungoval tak, ako má. Po mesiacoch nečinnosti je čistenie stien a dna bazéna, kontrola technických komponentov, či napúšťanie vody samozrejmosťou. Do jarného naštartovania bazéna neodmysliteľne patrí aj dezinfekcia vody, ktorá by sa nemala podceňovať. Ako je to s bazénovou chémiou? Ktoré prostriedky na čistenie vody sú účinné?

Dezinfekcia bazéna: Význam chlóru

Nadzemné bazény, ale aj bazény do zeme môžu efektívne plniť svoj účel pomocou často využívaného dezinfekčného prípravku – chlóru. O význame chlóru svedčí aj jeho univerzálne použitie. Neaplikuje sa len do bazénov, ale v skutočnosti sa nachádza aj v bežných domácich čistiacich prostriedkoch. Chemické zloženie chlóru pomáha ničiť neželané organizmy v bazéne, ako sú napríklad riasy, vírusy  a baktérie. Táto vlastnosť je veľmi dôležitá najmä pri naštartovaní bazéna na jar, keďže počas zimných mesiacov mohlo dôjsť v bazéne k vytvoreniu veľkého množstva týchto organizmov. Po spojení chlóru a vody vzniká účinná látka, udržujúca bezpečný bazén pre takmer všetky osoby, ktoré ho budú používať.

Vyššia koncentrácia chlóru je typická pre nadzemné bazény aj bazény do zeme. Pri jeho správnom používaní nedochádza k nepríjemným vedľajším účinkom po tom, čo sa dostane do kontaktu s pokožkou. Na zistenie koncentrácie chlóru môžete použiť testovacie prúžky na chlór. Dávkovanie chlóru závisí od inštrukcii výrobcu, pričom sa dá zaobstarať v rôznych formách. Obľúbené sú tablety s postupným uvoľňovaním – väčšinou viaczložkové. Ďalšia cesta k údržbe bazéna je chlór v tekutej forme. Niektoré prípravky sú účelne zamerané na vytvorenie šokovej chlorácie. Ide o metódu využívanú hlavne pri jarnom naštartovaní bazéna, kedy sa do vody aplikuje väčšie množstvo chlóru ako zvyčajne. Dávkovanie závisí od teploty vody a používania bazéna. Aj v tomto prípade sa riaďte pokynmi v návode. Ak ste na chlór predsa len citliví, alebo naň máte alergiu, vždy je tu možnosť bezchlórovej bazénovej dezinfekcie.

Soľ pre nadzemné bazény aj bazény do zeme

Bazénová soľ sa radí medzi efektívne a pritom menej agresívne dezinfekčné bazénové prostriedky. Použitie soli môže u nových majiteľov bazéna vyznieť netradične, no v skutočnosti ide o skvelú alternatívu, ktorá je šetrná k pokožke a nedráždi nos tak, ako typický chlór. Vedeli ste, že bazénová soľ dokonca do určitej miery pomáha osobám s kožnými a astmatickými problémami? Vo vyššom množstve by mala byť vhodná aj pre ľudí s ekzémom, poprípade so psoriázou – pri chronických chorobách však preventívna konzultácia s lekárom nezaškodí.
 
Na úpravu bazénovej vody za pomoci soli sa využíva solinátor. Ide o plnohodnotné dezinfekčné zariadenie, ktoré udržiava čistú a priezračnú vodu. Keď je solinátor v prevádzke, vytvára látky pôsobiace proti škodlivým mikroorganizmom. Po tom, čo voda vstúpi do banky s elektródou, dômyselne skonštruovaný systém premení ióny chlóru na plynný chlór – ten sa rozpustí vo vode. Plynný chlór rozpustený vo vode sa vracia späť do bazéna už ako dezinfekčná zložka.

Udržiavanie čistoty bez použitia chémie: Alternatívy

Prítomnosť chemických čistiacich prostriedkov v bazéne je dôležitá, avšak k údržbe bazéna môžete priradiť aj ďalšie zariadenia, ktoré vám pomôžu s čistením. Patrí sem napríklad vysávač do bazéna. Kvalitný vysávač do bazéna sa vysporiada s nečistotami a to rôznym spôsobom vysávania. Zatiaľ čo ručná verzia s jednoduchým princípom vyžaduje manuálny spôsob prevádzky, robotický vysávač do bazéna má efektívne čistiace programy a senzory, vyhodnocujúce stav znečistenia. Medzi iné tradičné komponenty na údržbu bazéna sa radia aj sieťky na hladinu, sieťky na dno bazéna, hubky, či kefky, ktoré často nájdete v bazénovej čistiacej sade.