Ako by mal vyzerať pracovný outfit?

Slnko naberá na sile, čo pre všetkých záhradníkov a domácich majstrov znamená jediné – byť včas pripravený na ďalšiu sezónu a nezabudnúť na nič dôležité. Skúste k záhradnému náčiniu a náradiu do dielne priradiť do svojej zbierky aj ďalšie potrebné veci, ako pohodlnú a bezpečnú obuv, kvalitné montérky, rukavice či vhodne zvolenú ochranu hlavy. Ako si správne vybrať?

Či už patríte medzi milovníkov záhrady či domácich majstrov, pri akejkoľvek práci na záhrade alebo v dielni nezabúdajte na bezpečnosť a pohodlie. „Dôležité je vyberať oblečenie podľa toho, čo robíte. Tí, ktorí napr. pravidelne pracujú s motorovou pílou alebo krovinorezom, by sa mali zamerať na kvalitné dlhé a pevné nohavice s ochranou proti prerezaniu. Ak viete, že motorovú pílu použijete raz za uhorský rok, potom je nákup takýchto nohavíc zbytočný,“ vraví Iordanis Paraskevopulos z e-shopu safework.sk, ktorý sa špecializuje na pracovné odevy a obuv.

Okuliare ako povinná výbava každého kutila

Pri bežnej práci v dielni alebo na záhrade je veľmi často podceňovaná ochrana očí. „Ak tu a tam brúsite, zvárate alebo režete, rozhodne nezabúdajte na ochranné okuliare. To sa týka tiež na prvý pohlaď bežných činností na záhrade, aj pri práci s krovinorezom alebo pri strihaní vetví, by nemali okuliare v žiadnom prípade chýbať,“ pripomína Iordanis Paraskevopulos. V prípade že býva súčasťou vašich víkendov na chate tiež práca v lese, mali by ste mať v šatníku miesto aj na prilbu so slúchadlami, ktoré zamedzia hluku z motorovej píly. Dôležitou súčasťou prilby je aj ďalší prvok a to štít chrániaci zrak pred možným nebezpečenstvom.

Ruky ako v bavlnke

Pracovné rukavice predstavujú základný a nevyhnutný ochranný prvok, ktorý sa delí podľa použitého materiálu, veľkosti a designu. S nástupom nových materiálov sa ponuka sortimentu rozšírila. Okrem kožených, gumených a jednorazových rukavíc nájdete aj také, ktoré odpovedajú požiadavkám jednotlivého priemyslu a hobby. Na prenos ťažkého nábytku alebo pri montáži záhradného domu je najlepším variantom zvoliť ochranné povrstvené rukavice. Naopak na menej náročné práce sa hodia latexové či nitrilové rukavice, ktoré sú odolnejšie voči prederaveniu. Naviac použitím rukavíc zamedzíte odreninám, mozoľom, či iným zraneniam.

Stará dobrá klasika menom montérky

Aj pri zdanlivo bežných prácach na chate alebo okolo záhrady netreba podceňovať výber montérok. Typov je veľké množstvo, od tých do pásu cez kombinézu až po montérky s trakmi.  Zvážte, či potrebujete vystuženú kolennú časť alebo naopak dáte prednosť chráničom kolien. „Čo sa týka látky, montérky sa z veľkej časti vyrábajú z mixu bavlny a polyestru, prípadne aj z čistej bavlny. Často sa v zložení objavuje tiež elastan, ktorý poskytuje voľnosť pohybu,“ dopĺňa Paraskevopulos z e-shopu safework.cz. Domáci majstri určite ocenia montérky so širokými kapsami alebo pútkom na kladivo či iné náradie.

Pracovná obuv a jej odlišnosti v ochrane

Súčasťou šatníka každého domáceho majstra či záhradníka by mala byť kvalitná pracovná obuv. Nielenže sa vďaka nej budete cítiť pohodlne, ale naviac môže zabrániť nepríjemnému úrazu. Pracovné topánky sa líšia v stupni ochrany, a naviac pridanými bezpečnostnými prvkami. „Či už ide o ochranu v oblasti špičky, podrážku odolnú voči prelomeniu či špeciálne odtlmenú pätu, vyberie si naozaj každý,“ uzatvára Iordanis Paraskevopulos. Zároveň je dôležité prihliadať aj na vodeodolnosť, merítko priedušnosti a výšku, ktorá chráni členky pred vyvrtnutím či iným zranením v zložitom teréne.