Zakladáte trávnik? Pomôže vám požičovňa stavebných strojov

Zakladáte trávnik? Pomôže vám požičovňa stavebných strojov

Dobre udržiavaný trávnik sa môže stať ozdobou každého pozemku, no ak ho nevysadíte správne, môže sa pre vás stať nočnou morou. Výsadba a príprava na ňu nie je jednoduchý proces, našťastie existuje požičovňa stavebných strojov, kde si môžete na úpravy pozemku i na samotnú výsadbu prenajať profesionálnu techniku. Prečítajte si, ktorá sa vám pri zakladaní trávnika zíde.

Začína to úpravami terénu, pomôže minibager a ďalšie stavebné stroje

Pred samotnou výsadbou trávnika musíte najprv pripraviť terén. Zhrnúť pôdu a vyrovnať prípadné nerovnosti vám pomôže minibager, a to vďaka pripojiteľnému príslušenstvu v podobe rôznych druhov lyžíc, lopát a radlíc. Silu jeho hydrauliky môžete využiť aj na na odstraňovacie prekážok v podobe starých pňov, drevných porastov či plotových stĺpikov.

Terén na trávnik by mal byť pokiaľ možno rovný a bez priehlbín, v ktorých by mohla stáť voda. V podmáčanej pôde sa trávnik nemusí dobre ujať, mali by ste teda mať istotu, že z pozemku je vlaha dobre odvádzaná.

Tip pre vás:

Zazelenanie pozemku okolo domu vám pomôže urýchliť výsadba kobercového trávnika. Aj tá však má určité špecifiká. Či už sa rozhodnete pre kobercový alebo klasický trávnik, vždy môžete výsadbu konzultovať s firmami, ktoré sa tým zaoberajú. Ušetríte si tak množstvo starostí i financií.

Nechajte výsadbu na zakladač trávnikov

Po prípravách terénu by ste mali z povrchu odstrániť všetku starú burinu a trávu. Tu máte v podstate 2 možnosti – buď mechanické odstránenie alebo tzv. totálny herbicíd, čiže postrek, ktorý likviduje všetky rastliny na danej ploche (nie iba vybrané druhy, ako to robia selektívne herbicídy). Dajte si pozor, aby ste starú burinu nezahrabali do zeme, inak sa vám môže v novom trávniku rýchlo rozšíriť a zbaviť sa jej bude na dlhé lakte.

Pôdu by ste potom mali prekypriť, aby dobre vsakovala vodu a zabezpečila pre korienky nového trávnika dostatok vlahy. Ak použijete klasický kultivátor, ten bude nespracovaný materiál ako kamene a tvrdé hrudy vyhadzovať na povrch. Následne ich budete musieť ručne zhrabávať, čo vám prácu predĺži o desiatky hodín.

Lepším riešením je použiť zakladač trávnikov, ktorý pracuje odlišne. Jeho hriadeľ sa totiž točí opačne, v protismere pohybu stroja. Zabezpečí tak, že kamene, tvrdé hrudy či zbytky koreňov sú presypané sypkou pôdou a zahrabané dostatočne hlboko. Potrebnú prácu od sfrézovania vrchnej vrstvy zeminy cez jej nakyprenie až po zahrabanie problémového materiálu vykoná na jeden prejazd.

Zapamätajte si:
Zakladač trávnikov musíte používať na suchej pôde, mokrá by sa totiž lepila na valec stroja a prekyprenie by nebolo dostatočné. Ideálne je teda vybrať si deň so slnečným počasím. Dostatočné prekyprenie pôdy môžete otestovať vyliatím jednej kanvice vody na rovnaké miesto. Ak voda do pár minút nevsiakne, pôdu musíte prekypriť znova.

Nekupujte vybavenie, požičia vám ho požičovňa stavebných strojov

Samozrejme, výsadba trávnika je komplexný proces zahŕňajúci mnoho detailov. Ak chcete mať stopercentnú istotu, že trávnik bude ozdobou vášho pozemku a nie jeho vadou na kráse, prenechajte jeho realizáciu odbornej firme, ktorá má dostatočné know-how a je vybavená potrebnou mechanizáciou.

Ak si na výsadbu trúfate svojpomocne, nemusíte investovať tisíce eur do potrebného vybavenia. Požičovňa stavebných strojov vám požičia zakladače trávnikov, ale aj elektrocentrály, stavebné stroje či ďalších pomocníkov, ktorí vám zjednodušia prácu na pozemku.


Zdroje: https://www.zeppelin.sk/produkty/pozicovna