Iný kraj, iný mrav!

Každá krajina niečo skrýva...aj týmito slovami by sme mohli začať článok o tom, ako počas dovolenky nespôsobiť sebe, a ani nikomu inému škodu, či trapas, ktorý by vychádzal z našej nevedomosti tradícií a mravov danej krajiny. Ale ako sa hovorí, neznalosť (nielen zákona) neospravedlňuje. Netýka sa to len návštevy exotických krajín, ktoré sú od európskych zvyklostí a zákonov na míle vzdialené.

Napríklad aj návšteva Talianska a jeho sakrálnych pamätihodností nemusí dopadnúť dobre, ak máte na sebe krátku sukňu, alebo krátke nohavice. Bez zahalených pliec do chrámu radšej ani nevstupujte! Na nevhodný odev Vás upozornia všade prítomné tabuľky, ktoré zobrazujú aj zákaz fotenia, zhotovovania videí a požívanie jedla a nápojov. Ak sa chystáte na návštevu krajín ako Turecko, Egypt, či iných moslimských krajín, dlhé nohavice sú samozrejmosťou aj u mužov, nielen u žien.
Mravnostná polícia. Tak s takýmto pojmom sa stretnete v krajinách ako Irán, či Saudská Arábia. Pri vycestovaní do spomínaných moslimských kútov sveta si podrobne preštudujte zákony a písané pravidlá, pretože ich porušenie Vás môže vyjsť pekne draho.
Mnohí Slováci radi navštevujú Chorvátsko. Niektorých návštevníkov na prvýkrát prekvapí množstvo nudistických kempingov s dlhoročnou tradíciou. A tak, aj v tomto prípade, si dobre preverte, kde sa nachádza Vaša vysnívaná pláž.
Pri návšteve Turecka určite natrafíte na pohostinných domácich, ktorý Vás zavolajú na šálku čaju. Povestné turecké trhy určite nie sú určené pre slabé nátury, ktoré nedokážu povedať „nie“! Ľahko sa Vám totiž môže stať, že po počiatočnom zámere vybrať vhodný darček pre svoju mamu, nakúpite „drobnosti“ pre celú dedinu. Aj napriek tejto chybičke sú Turci priateľskí a veselí národ.
Mohli by sme takto pokračovať od domu k domu, z krajiny do krajiny, všade sa nájdu zvyky a tradície odlišné od tých našich.
Katarína Matušková