Auto nechajme v garáži

 

Sedíme pred telkou, čumíme do notebooku a skrývame sa pod paplón. Problémy hľadáme všade tam, kde ani náhodou nemôžu existovať, vymýšľame si nové a nové diagnózy a čoraz častejšie si vytvárame imaginárnych nepriateľov. Medzi najpopulárnejšie športy súčasnej doby patrí nuda, káva a čo najsmradľavejšia cigaretka. Na to, aby sme prešli tri mravčie kroky, potrebujeme rýchle, drahé a luxusné auto a práve vtedy, keď nie sme hladní, otvárame chladničku a správame sa ako profesionálni pahltníci.
 
Ľudia, spamätajme sa! Nemôžeme pripustiť, aby príroda, zeleň a krásne veľhory vyšli z módy. Bohovia ich nevymysleli len preto, že nepoznali najznámejšiu sociálnu sieť, ale na to, aby sme boli zdraví, krásni a aby sme sa naučili prechádzať. Bežný človek dnešných čias spoznáva krásy veľkomiest, reklamných tabúľ, výfukových plynov a s veľkým nadšením takéto nešťastie nazýva zdravotnou prechádzkou.
 
Ak sa chceme naozaj zdravo prechádzať, nezostáva nám nič iné len vypadnúť do najbližšieho lesa aspoň na tridsať minút. Pojem vypadnúť do najbližšieho lesa sa netýka posedení na dubových pníkoch, ale aktívnej chôdze, a to nohami a nie autami.
Pravidelné prechádzky v lese vás zbavia stresu, hnevu, plačúcich spomienok, depresií, naplnia ľudské telo miliónmi hormónov šťastia a pripravia vás na krásnu starobu s pracovitým mozgom a aj mozočkom. Kto sa prechádza v lone panenskej prírody, zväčšuje tú časť svojho mozgu, ktorá je sídlom všetkých našich pamäťových stôp. To znamená, že len prechádzajúci sa človiečik nerieši na staré kolená sklerózu multiplex, demenciu a ďalšie iné dôchodkové problémy.
 
Tatiana Kovalčinová