Imelo biele nie je len vianočná dekorácia. 5 zaujímavostí, o ktorých by ste mali vedieť

Keď sa povie imelo, väčšina z nás si predstaví rastlinku neodmysliteľne spojenú s Vianocami, ktorá je symbolom šťastia a hojnosti. Avšak imelo je stovky rokov aj súčasťou bylinkárstva. Čo by ste mali o imele vedieť?

Má potenciálne zdravotné výhody

Existujú vedecké výskumy, ktoré naznačujú, že extrakt z imela môže pomôcť pri rakovine prsníka, pankreasu, hrubého čreva, močového mechúra a ďalších. Spája sa aj so znížením vedľajších účinkov, ktoré sú spôsobené chemoterapiou či rádioterapiou.

Medzi ďalšie potenciálne výhody patrí to, že môže podporiť kardiovaskulárne zdravie. Pri lokálnom použití zlepšuje zdravie pokožky. Za vyskúšanie stojí aj pri duševných ťažkostiach – depresia,  úzkosť či únava sa s imelom môžu prekonávať ľahšie. Je využívané aj pri podpore hormonálnej rovnováhy, napríklad u žien v menopauze. V neposlednom rade sa v rámci ľudového liečiteľstva osvedčilo i pri kašli a nachladnutí.

Je nabité množstvom antioxidantov

Účinky imela zaujali vedcov z celého sveta. Viaceré štúdie potvrdili jeho antioxidačné, antimikrobiálne a protizápalové vlastnosti. Za všetky účinné látky môžeme spomenúť flavonoidy, alkaloidy, triesloviny či kyselinu gallovú.

Existuje viac ako sto druhov imela

Doteraz je vo svete známych viac ako 100 rôznych druhov imela, pričom niektoré sa používajú iba na dekoračné účely, iné našli aj lekárske uplatnenie. V Spojených štátoch sa využíva imelo americké (Phoradendron flavenscens). Slúži ako ozdoba. Imelo rastúce v Európe, konkrétne Viscum album, je neodmysliteľnou súčasťou tradičnej medicíny. Aj niektoré ďalšie druhy imela, napríklad japonské, môže človeku pomôcť vďaka antioxidačným a antimikrobiálnym účinkom.

Je dostupné aj v podobe doplnkov stravy

Imelo bez problémov zoženiete v sušenej forme, obľúbené sú aj tinktúry, rôzne kvapky a tabletky, v ktorých býva kombinované s inými liečivými rastlinami. Napríklad v spojení s hlohom a cesnakom výborne posilní srdce. Obľúbená je aj kombinácia imela s hlohom a horčíkom.

Môže mať vedľajšie účinky

Zdá sa, že imelo je vo všeobecnosti dobre tolerované, avšak môžu sa objaviť aj niektoré vedľajšie účinky v podobe horúčky, zimnice, kožných vyrážok, hnačky, bolestí hlavy či alergie. Aj z tohto dôvodu je vždy namieste konzultovať užívanie doplnkov z imela s ošetrujúcim lekárom a vybrať si kvalitné produkty.

Mirka