Hlavné príčiny, prečo naše predsavzatia nefungujú

Zvyknete si aj vy dávať každý rok na Silvestra predsavzatia? Podľa viacerých prieskumov si predsavzatia v tomto čase dáva väčšina ľudí. Zvyčajne sa týkajú chudnutia, cvičenia, financií a šetrenia, venovania sa koníčku či vzdelávania. Predsavzatia jednoducho patria k Novému roku podobne ako darčeky k Vianociam.

Lenže asi všetci z nás už zažili, že naše predsavzatia niekedy (alebo väčšinou) nefungovali.

Prečo sa nám nedarí dodržiavať novoročné predsavzatia? Môže za tým byť viacero dôvodov.

Prečo si vlastne dávame novoročné predsavzatia?

Dávanie si novoročných predsavzatí je hlboko zakorenené v ľudskej túžbe po zmene, zlepšení a nových začiatkoch. Je to kombinácia osobných, psychologických a spoločenských faktorov, ktoré z tejto tradície robia každoročný fenomén.

Samozrejme, ciele si môžeme stanoviť kedykoľvek počas roka. S príchodom toho nového sa však cítime viac optimistickí a toto obdobie je často príležitosťou na zamyslenie sa nad svojím životom. Nový rok pre mnohých predstavuje nový začiatok - prelomový bod, kedy máme možnosť „začať odznova“.

Je tu aj spoločenský tlak - novoročné predsavzatia sú bežným fenoménom v mnohých kultúrach. Vidíme, že aj ostatní v našom okolí si dávajú ciele, čo nás podvedome motivuje spraviť to isté.

Predsavzatia nám tiež dávajú pocit, že máme kontrolu nad svojím životom. Tým, že si stanovíme konkrétne zámery, dokážeme nasmerovať svoj život tam, kam chceme.

Zdroj foto: freepik.com

A prečo zlyhávame?

Dôvodov, prečo zlyhávame v plnení našich novoročných predsavzatí, je niekoľko. Tu je zoznam tých najčastejších:

  • Ciele sú príliš veľké - veľké zmeny v živote, ako je úplné pretransformovanie životného štýlu, si vyžadujú čas. Ak si stanovíme nereálne ciele, môže nás to rýchlo odradiť.

Preto je lepšie začať s menšími a dosiahnuteľnými krokmi. Napríklad namiesto cieľa “schudnúť 10-15 kg”, si dáme za cieľ zhodiť mesačne 1 kg.

  • Nepoznáme skutočný dôvod - mnohé z našich predsavzatí zahŕňajú veci, o ktorých si myslíme, že by sme ich mali urobiť. Niekedy si dáme napríklad cieľ pravidelne chodiť do posilňovne, hoci posilňovňu neznášame. Podľa psychológov je treba ísť hlbšie a pýtať sa, prečo chcem chodiť do posilňovne, čo od toho očakávam, teda aký je pravý dôvod nášho predsavzatia. Možno je to spevnenie tela alebo zhodenie zopár kilogramov a cvičenie v posilňovni nie je jediný spôsob, ako to dosiahnuť. Ak poznáme skutočný dôvod, môžeme tiež ľahšie nájsť prijateľnejšie spôsoby, ako náš cieľ naplniť.
  • Chýbajúci plán - je pre nás prirodzené mať tie najlepšie úmysly, najmä na začiatku roka. Ale bez plánovania, ako to chceme dosiahnuť, je veľký predpoklad, že naše ciele spľasnú. Plán je preto dôležitý, vrátane špecifikovania mini-krokov a míľnikov potrebných na dosiahnutie našich predsavzatí.
  • Nie sme pripravení na zmenu - mnohí ľudia si dávajú predsavzatia na Nový rok preto, lebo sa to očakáva alebo to tak robia ostatní. Podľa psychológov, ľudia, ktorí si z rozmaru dávajú novoročné predsavzatia, pravdepodobne neuspejú. Namiesto toho musí do novoročného predsavzatia vstúpiť určité množstvo uvažovania a psychologickej – a možno aj fyzickej – prípravy a plánovania, aby sa udržalo. Zmena je jednoducho proces, ktorý si vyžaduje viacero aspektov.
  • Príliš veľa predsavzatí naraz - snaha zmeniť príliš veľa vecí naraz vedie k preťaženiu a rýchlej strate energie. Je lepšie sústrediť sa na jedno alebo dve kľúčové predsavzatia, ktoré sú pre človeka najdôležitejšie, ako urobiť si celý zoznam predsavzatí.

Zdroj foto: freepik.com

Toto je teda niekoľko častých dôvodov, prečo naše predsavzatia do nového roka nefungujú. Úspech novoročných predsavzatí totiž spočíva v realistickom plánovaní, postupných krokoch a tiež realistických očakávaniach. A ako fungujú novoročné predsavzatia vám?

 

 

Zdroj foto: freepik.com