• 28.05.2012

Fotografický detail, fotíme makro

Pod pojmom makrofotografia rozumieme fotografiu, v ktorej sa snažíme zachytiť určitý detail nejakého objektu. Narozdiel od iných fotografií, na makrofotografii vidíme objekty niekoľkokrát zväčšené oproti skutočnosti. Pomer reality ku zobrazovanej fotografii sa pohybuje v rozmedzí 1:2 až po 1:30.

Najčastejšie sa makrofotografia používa používa na fotografovanie drobných živočíchov, ako sú motýle, muchy, včely, pavúky, včely, malé rastliny a pod. Vďaka dnešným technickým možnostiam môžeme vstúpiť do iného, pre ľudské oko často nepoznaného sveta plného rôznorodých tvarov a farieb.
 
 
A teraz k technike fotenia makra. Na fotografovanie profesionálneho makra potrebujeme zrkadlovku a makroobjektív. Ale to neznamená, že pekné makro sa nedá nafotiť aj obyčajným digitálnym kompaktom. V dnešnej dobe má už naozaj každý kompakt v sebe ukrytý režim „makro“, ktorý je zváčša označený v menu ikonou kvetiny. Tým, že prepnete na tento režim sa aparát nastaví tak, aby zaostroval na krátke vzdialenosti. Zvýši aj hĺbku ostrosti, čo znamená, že na fotke bude ostré len to, na čo zaostríme a pozadie bude rozmazané. Pri kompaktoch je dôležité, aby ste sa k fotenému objektu dostali dostatočne blízko, pretože na väčšie vzdialenosti nebude mať režim makro požadovaný efekt.
 
Treba sa obrniť trpezlivosťou. Makrofotografia je o detaile. Majte na vedomí, že nie všetko, čo odfotíte zblízka je makrofotografia. Treba ísť do prírody, určiť si nejaký cieľ a čakať na ten správny moment. Napríklad ak chcete fotiť makro trávy alebo rannú rosu v tráve, je dobré vystrojiť sa nepremokavými vecami, nájsť správne miesto, ľahnúť si do trávy a takto fotiť. Ak sa chystáte fotiť hmyz, jediné, čo vám pomôže je trpezlivosť, pretože mnohokrát sa stane, že spravíte malý pohyb, ktorým hmyz vyľakáte a ten ujde alebo uletí.
Na záver už len odporučím vyzbrojiť sa trpezlivosťou a môžete smelo vyraziť do prírody. Prajem vám dobré svetlo!
 
Martin Sarvaš