Chcete praktický nábytok do záhrady? Zamerajte sa na tieto odporúčania!

Výber záhradného nábytku sa môže zdať ako pomerne jednoduchá úloha. Hovoríte si, že kúpite to, čo sa vám zapáči, no zariadenie, ktoré lahodí oku, nemusí byť pre vás zároveň tým najvhodnejším. Dôležitým faktorom je aj praktická stránka tohto nábytku, ktorý má slúžiť vám a nie naopak.

Voľné chvíle trávime najradšej a najčastejšie v záhrade. Preto je dôležité, aby bola oázou pokoja a miestom, kde sa cítime dobre, kde si môžeme dopriať poobednú kávu s rodinou a priateľmi, zažiť víkendovú grilovačku, ale aj rodinnú oslavu. Súčasťou toho je aj kvalitný a komfortný záhradný nábytok, bez ktorého to nejde.

Veľa ľudí robí pri výbere záhradného nábytku chybu, keď sa pozerá iba na jeho vizuálnu stránku. Tak ako pri kúpe zariadenia do interiéru, aj pri nábytku do exteriéru treba mať na pamäti jeho funkčnosť, ktorá môže byť často dôležitejšia ako samotný dizajn.

Odpovedajte si na základné otázky

Predtým než si začnete prezerať konkrétne kúsky, odpovedzte na nasledujúce otázky: Kam chcem nábytok umiestniť? Bude po celý rok krytý alebo ho budem musieť prenášať? Aký materiál mi najviac vyhovuje? Má slúžiť prioritne na sedenie alebo si chcem počas nedeľného obeda vonku na sedačke aj oddýchnuť, prípadne zdriemnuť a opaľovať sa? „Až keď si odpoviete na všetky tieto otázky, vychystajte sa do obchodu. V opačnom prípade by ste sa mohli popáliť a vybrať nábytok, ktorý nebude vyhovovať vašim predstavám a potrebám,“ upozorňuje Ivana Golianová, odborníčka na betónové dizajnové doplnky z Renit beton.

Na čo si dať pozor pri výbere?

    • Ak vám predajca ponúkne záruku dva roky, treba spozornieť. Minimálna záruka na záhradný nábytok by mala byť aspoň 5 rokov.
    • Dôležité je vopred a spýtať, či je možné zostavu, ktorú ste si vybrali, ľubovoľne kombinovať alebo si zakúpite už vopred poskladanú.
    • Operadlá aj sedadlá by mali mať ergonomický tvar.
    • V prípade skladacieho nábytku zistite, či sa kreslá dajú umiestniť na seba - je to praktické najmä pri sťahovaní alebo potrebe dočasne premiestniť nábytok.
    • Dobré je vyberať si predajcov, ktorí dokážu zabezpečiť rovnakú stoličku, kreslo alebo stôl do série aj v budúcnosti. Môže sa totiž stať, že budete potrebovať viac kusov, ako ste pôvodne plánovali.

Nábytok musí slúžiť vám

Pri kúpe majte na zreteli, že nábytok musí slúžiť vám a nie naopak. Úžasné masívne drevo síce môže pôsobiť štýlovo a luxusne, ale ak nemáte krytú terasu s veľkorysým priestorom, budete ho musieť skladovať v garáži a neustále prenášať hore-dole. Jeho čaro sa tak veľmi rýchlo vytratí. Tu by bolo vhodnejšie zamerať sa na ľahké konštrukcie z hliníka, z umelého ratanu, ktorý sa tešil veľkej obľube najmä v posledných rokoch, alebo ťahokovu, ktorý je (podobne ako ostatné spomínané materiály) ľahký, pevný a nenáročný na údržbu. Novinkou na trhu a nepochybne najvhodnejšou voľbou pre tých, ktorí sa nechcú neustále zdržiavať prenášaním záhradného nábytku pri zmenách počasia a milujú vzdušný a moderný vzhľad minimalistického štýlu, je nábytok z pohľadového betónu.

Výhody betónového nábytku

„Nábytok je vyrobený z pevnej kovovej konštrukcie v kombinácii s moderným pohľadovým betónom. Tieto materiály sú plne odolné voči poveternostným podmienkam a náhlym zmenám počasia,“ ozrejmuje prednosti tohto výberu I. Golianová a dodáva, že nábytok je možné rôzne skladať a kombinovať. Keďže ide o slovenský produkt, ľahko doobjednáte rôzne druhy. „Sedáky s pamäťovou penou zaručujú pohodlné sedenie, pričom povrch sedákov a operadiel je potiahnutý hydrofóbnou textíliou, ktorá zaručuje bezchybný vzhľad aj napriek kontaktu s vlhkosťou a UV žiarením,“ vysvetľuje odborníčka z Renitu. Na zimu len odložíte epedy a váš záhradný nábytok bude aj naďalej štýlovým a netradičným doplnkom v záhrade. Ak sa vám zdá kombinácia ocele a betónu predsa len chladná, zvoliť si môžete napríklad aj dvojicu drevo a betón.

Obrovskou výhodou tohto nábytku je jeho ľahká údržba, ktorú ocenia najmä rodiny s malými deťmi či milovníci záhradných osláv, grilovačiek a párty, pri ktorých sa môže bežný nábytok ľahko znečistiť či poškodiť.

Čo je momentálne hitom číslo jeden?

Vo svete dizajnu letí predovšetkým jednoduchosť, elegancia a čisté línie. Zároveň sa kladie dôraz na kvalitu, pekný dizajn a funkčnosť. „Už dávno sú preč časy, keď si ľudia kupovali lacné plastové súpravy, ktoré po sezóne mohli vyhodiť do koša. V súčasnosti dbajú na kvalitu, ktorá je síce finančne náročnejšia, ale vydrží dlhé roky,“ hovorí zo skúsenosti Ivana Golianová z Renit beton. 

Vhodné umiestnenie

Záhradný nábytok dobre vynikne na terase, pri grile, v záhradnom altánku, pri vonkajšom kozube, ale aj v príjemných zákutiach plných kvetov a zelene. V blízkosti domu je výhodné používať najmä mobilný nábytok, ktorý sa dá ľahko premiestniť a môže stáť aj na tráve. Vo vzdialenejších kútoch, kam by bolo náročné ho prenášať, je lepšie využiť možnosť stabilného nábytku ako lavičiek zapustených do betónu alebo položených na pevnej ploche.

Podľa teórie feng-šuej je najvhodnejšie postaviť nábytok smerom na juh a východ, aby zachytával blahodarné sily, ktoré z týchto svetových strán prúdia. Okrem toho má umiestnenie na východ aj ďalšiu výhodu - slniečko tam bude svietiť doobeda, kým budete v práci, a poobede si môžete vychutnať príjemné posedenie bez toho, aby vás v očiach rezali slnečné lúče.