Záhrada na balkóne

Každý rok obdivujete rozkvitnuté balkóny vašich susedov, ale sami si netrúfate na viac, než na kaktus v obývačke? Zoberte odvahu a vyrazte do najbližšieho kvetinárstva. Vezmite si semienka vašich obľúbených byliniek, zeleniny a farebných pelargónií. Popustite uzdu fantázií a nechajte váš balkón rozkvitnúť. Je tu čas vytiahnuť kvetináče a zašpiniť si ruky!

Optické hry s priestorom

Radi by ste otvorili dvere na balkón a kochali sa pohľadom na najrôznejšie farebné kvety, ale nemáte toľko priestoru, aby vaša fantázia mohla pracovať? Využite každý kúsok kúta, ktorý vám balkón ponúka a umiestnite doň vzostupný stojan. Zeleninu, kvetiny alebo bylinky potom vyskladajte blízko k sebe alebo nad seba. Ak naviac fandíte zero waste, môžete si vytvoriť vlastné kvetináče z rôznych vecí, ktoré doma nájdete. Skúšali ste už zasadiť kvety napr. do zrecyklovaných PET fliaš alebo zničených hrnčekov?

TIP: Vedeli ste, že jako stojan môže poslúžiť aj starý stolček alebo napríklad nefunkčný šijací stroj?

Výhľad ako v Tyrolsku

Pelargónie, alebo muškáty, pozná každý z nás. Prevýsajúce kaskády kvetov sú symbolom Rakúska a Nemecka, kde pravidelne zdobia typické drevené chalúpky. Čoraz viac sa však začínajú objavovať aj u nás. Muškáty vynikajú nielen obrovským počtom farebných kombinácií a tvarov, ale fungujú aj ako prírodný repelent. Muškáty za oknami spoľahlivo odoěnú obťažujúci hmyz. Ich údržba je naviac pomerne ľahká. Stačí vám umiestniť kvetináče na južnú stranu a ráno alebo večer zaliať priamo do hliny. K ich výsadbe sa hodí napríklad prírodné hnojivo Wolf-Garten Natura Bio pre balkónové a kvetináčové rastliny, ktoré dodá vašim rastlinám potrebnú silu počas celého vegetačného obdobia. Špeciálne zložky hnojiva podporia rast a tvorbu kvetov. Nezabudnite tiež čas od času odstrániť usýchajúce listy, vďaka ćomu udržíte kvety v dobrej kondícií.

TIP: Pre údržbu muškátov je dôležité priebežné prihnojovanie a to najmä počas leta, keď muškáty bohato rozkvitajú.

Balkón na zahryznutie

Poznáte ten pocit, keď si z kvetináča utrhnete vlastnú paradajku? Na výsev semienok je už trošku neskoro, ale stále si môžete kúpiť sadenićk a z ich kvetov vypestovať chutné plody. Odrôd je hneď niekoľko a vy si tak môžete vybrať medzi farbou, chuťou, tvarom aj veľkosťou plodov. Paradajky zasaďte do kvetináča a postavte ich na slnenčné miesto, ktoré je zároveň dobre chránené pred prípadným dažďom. Ak dáte sadeničkám teplo a bezpečie, nebudete sa o ne musieť nijako zvlášť starať. Len pozor na zaštipovanie – zálistky uberajú rastline energiu a preto je nutné ich pravidelne kontrolovať. Pri odstraňovaní výhonkov nezabudnite použiť kvalitné viacúčelové nožnice.