Atopický ekzém v zime – ako sa účinne starať o citlivú pokožku?

Atopický ekzém v zime – ako sa účinne starať o citlivú pokožku?

A je to tu. Opäť zima a spolu s ňou vyhodené peniaze za rôzne krémy a maste — napadne nejednému atopikovi. Áno, zima je pre pokožku náročným obdobím. Mrazivé dni, nepríjemný studený vietor, zdržiavanie sa v prekúrených miestnostiach, suchý vzduch, či nevetrané priestory plné prachu a roztočov...

Každý typ pokožky potrebuje v zimnom období väčšiu pozornosť a dôkladnejšiu starostlivosť. Pri atopickej pokožke to platí dvojnásobne. Pýtate sa, prečo? V chladnom období sa ľahšie stane, že pokožka je preťažená a jej kožná bariéra sa poruší. Pokožka nás chráni pred vonkajším prostredím a predstavuje fyzickú a funkčnú bariéru pre dráždivé látky, patogény a alergény. Pri atopickom ekzéme stojí na začiatku poškodenie kožnej bariéry umocnené stratou vody a následná nepriaznivá reakcia kože na celé spektrum látok, ktoré sa tak do nej ľahšie dostávajú.

Atopický ekzém sa prejavuje celým radom príznakov a líši sa aj jeho intenzita na základe individuálnej náchylnosti. Dobrou správou je, že starostlivosť o pokožku máme vo svojich rukách a vieme si pomôcť  prípravkami, ktoré pokožku hydratujú, regenerujú a obnovujú jej hlavnú ochrannú funkciu.

Zdroj: freepik.com

Atopický ekzém trápi nielen deti
Prejavy tohto kožného ochorenia sa menia v závislosti od veku. Dermatológovia ho preto delia na tri fázy – dojčenský, detský a dospelý. V prvom pol roku života sa tento ekzém prejavuje najmä na tvári, a to začervenaním až pľuzgierikmi, ktoré svrbia, v horšom prípade môžu začať mokvať či dokonca tvoriť chrasty. Do 15 rokov sa jeho výskyt znižuje asi len na 12 % a v 75 % prípadov sa zmierni so začiatkom puberty.

Atopický ekzém sa líši aj svojou intenzitou - od mierneho cez stredne ťažký až po veľmi ťažký, ktorý vyžaduje liečbu v dermatologických centrách. Pri miernejších formách si našťastie viete pomôcť aj sami.

Spúšťače? Dráždivá kozmetika, mydlá, prach, vonkajšie alebo potravinové alergény, baktérie, ale aj stres
Ekzém všeobecne postihuje tie miesta pokožky, ktoré sú namáhané, alebo majú sklon k rýchlejšiemu vysušovaniu. Najčastejšie ide o oblasti prstov, lakťové a kolenné jamky, krk, líca, ale aj vlasovú pokožku. Zhoršenie ekzému vyvoláva celý rad faktorov. Spúšťačom môžu byť dráždivé látky v mydlách, sprchových géloch a pracích prostriedkoch, ale aj nesprávna starostlivosť o pokožku, chlórovaná voda či potravinové a vzdušné alergény.

ajčastejšie ide o prach, peľ, roztoče, plesne, z potravín je to mlieko, vajíčka, ryby či orechy. Ekzém môže vyvolať aj stres, hormonálne zmeny či potenie, pričom jeho výskyt často súvisí aj s ďalšími ochoreniami, akým sú alergická nádcha či astma.

Chladné dni - nástrahy pre ekzematikov
Zima predstavuje záťaž aj pre bezproblémovú pokožku, nieto ešte pre tú, ktorá trpí ekzémom. Chlad a nepriaznivé počasie intenzívnejšie vysušujú pokožku a na to, načo by atopická pokožka v lete nereagovala, sa v zime stáva spúšťačom. Odhliadnuc od estetickej stránky a sebavedomia, atopický ekzém dokáže významne zasiahnuť do viacerých oblastí bežného života, napríklad športovcov, ktorých napadnutá pokožka má tendenciu pri pohybe popraskať.

Rozsiahlejší ekzém dokáže znepríjemniť nielen bežný deň, ale aj spánok. Syntetické materiály by mali byť tabu ako aj viaceré vrstvy oblečenia, ktoré môžu pokožku zbytočne dráždiť a spôsobiť tak rozšírenie ekzému. Vhodné sú prírodné materiály a 100% bavlna.

Základné pravidlo: každodenná starostlivosť o pokožku
Dôkladná starostlivosť je základným krokom k predchádzaniu alebo zmierneniu prejavov atopického ekzému, akými sú suchosť, začervenanie a svrbenie. Na začiatku jeho vzniku stoja vždy dva faktory: na jednej strane je poškodená kožná bariéra a strata vlhkosti, na druhej všetky látky a mikroorganizmy, ktoré cez narušenú pokožku do nej vstupujú.

Čím viac je pokožka narušená, tým jednoduchšie a vo väčšom množstve sa do nej dostávajú dráždivé látky vyvolávajúce zápalovú reakciu (typickú pre atopický ekzém). Objavuje sa svrbenie a následné dráždenie pokožky, čo problém iba zhoršuje.

„Pri výbere produktov pre atopickú pokožku je dôležité voliť tie, ktoré sú určené pre citlivú pokožku a s nízkym rizikom podráždenia. Pre dennú starostlivosť odporúčame neparfumované produkty (či už mydlá, sprchové gély, krémy a i.), ktoré neobsahujú alkohol, agresívne a škodlivé chemikálie ako parabény, sulfáty, silikóny a syntetické farbivá. Keď sa aj napriek tomu atopický ekzém prejaví, a príznaky sú mierne až stredne ťažké, používame prípravky, ktoré pokožku nielen hydratujú a regenerujú, ale aj opravujú a zaceľujú oslabenú kožnú bariéru,“ radí lekár MUDr. Martin Matejka.

Presne také požiadavky spĺňa krém Bepanthen Sensiderm, ktorý pomáha atopickej pokožke hneď všetkými tromi mechanizmami:

  1. Opravuje poškodenú kožnú bariéru, teda hlavnú príčinu rozvoja atopického ložiska, vďaka sofistikovanej technológii LLT (lipidová lamelárna technológia). V skratke ide o vybranú zmes lipidov doplňujúcich tie prirodzené, ktoré pokožke chýbajú, a sú schopné zastúpiť ich funkciu v podobe zacelenej a opravenej kožnej bariéry.
  2. Zabraňuje strate vody z pokožky a dopĺňa chýbajúcu hydratáciu.
  3. Dodáva pokožke toľko potrebný vitamín B5, nevyhnutný pre regeneráciu, hojenie a obnovu pokožky.

Vďaka kombinácii účinkov dokáže Bepanthen Sensiderm uľaviť od svrbenia už do 30 minút, pričom odstraňuje prejavy ekzému, akými sú suchosť pokožky a začervenanie. Navracia tak pokožke nielen zdravý tón, ale aj pohodu a nerušený spánok - či už vám alebo vašim ratolestiam.

Kľúčom k úspechu je zachytiť ekzém v začiatkoch, kedy má obnova kožnej bariéry zásadný vplyv a zabraňuje ďalšiemu rozvoju ekzému.

Bepanthen Sensiderm je zdravotnícka pomôcka vhodná pre každý vek od 1 mesiaca dieťaťa, dospelých a aj pre tehotné či dojčiace ženy. Pokožku je najlepšie ošetrovať minimálne dvakrát denne v tenkej vrstve, najlepšie ráno a večer.