Ako sa zbaviť dotieravých mušiek v byte?

Ako sa zbaviť dotieravých mušiek v byte?

Najčastejšie ide o drobučké mušky, ktoré sa nachádzajú v izbových rastlinách.
Tieto maličké mušky si veselo poletujú po celom interiéri. Premýšľate nad tým, ako sa ku vám dostali? Potom si odpovedzte na otázku, kedy ste naposledy kvety presádzali? Ak to bolo nedávno a za krátky čas sa u vás doma objavili mušky, odpoveď poznáte. Na vine je zrejme substrát. Lenže ako sa ich zbaviť?

V prvom rade sa poučte

Ak ste v snahe ušetriť siahli po lacnom substráte, ušetrené peniaze budete musieť zrejme investovať do zničenia tohto malého dotieravého hmyzu. Nabudúce radšej siahnite po kvalitnej zemine. Ideálne je, ak pred použitím substrát dáte na pár minút do rúry na vysokú teplotu. Majte na pamäti aj to, že tieto mušky obľubujú vlhkosť. Vyhnite sa teda hojnému polievaniu kvetov, pretože premokrený substrát je pre ne a ich larvy rajom.

Potom vyhláste muškám vojnu!

Existuje množstvo „babských“ rád, ktoré sa oplatí vyskúšať. Poprípade ich môžete skombinovať s preparátmi, ktoré zoženiete v záhradkárskych potrebách. Čo sa týka nákupu, určite vyskúšajte krikľavé lepiace papieriky, ktoré zoženiete v už spomínaných záhradkárskych obchodoch. Mušky výrazná žltá farba priťahuje a hojne sa na papieriky nalepia. Za vyskúšanie stoja aj rozličné postreky. Keďže ich budete používať v interiéri, siahnite po bio produktoch. Neuškodia ani vám a ani rastlinám. Vhodné sú napríklad tie, ktoré sa nastriekajú na listy či na zeminu.

Aj „babské“ recepty môžu pomôcť

V kombinácii s kupovanými prostriedkami môžete vyskúšať aj babské recepty. Mne osobne sa osvedčili zvyšky, teda „sós“ z kvalitnej kávy. Keďže sme milovníkmi dobrej kávy, pravidelne dávame odpad z nej do kvetináčov. Muškám sa to príliš nepáči a navyše káva je výborným hnojivom pre rastlinu.

Za vyskúšanie stojí aj cesnak a rozpolený zemiak. Cesnak ošúpte, zemiak rozpoľte a umiestnite ich do zeminy. Po niekoľkých dňoch vymeňte. Skúsiť môžete aj štipľavú čili papriku alebo do zeminy napchajte zápalky, hlavičkou smerom dolu.

Skúsili ste tabak či pŕhľavu?

Najprv je potrebné vyrobiť si nálev. Väčšie množstvo žihľavy alebo tabaku zalejte vodou a nechajte 24 hodín vylúhovať. Potom izbové rastliny polejte. Na diskusných fórach sa môžete stretnúť aj s ďalšími radami, ako napríklad zaliatím kvetov mydlovou vodou alebo vodou so saponátom na riad.

-w-