• 12.09.2015

4 izbové rastliny, ktoré prežijú aj pri neskúsenom pestovateľovi

Hľadáte spôsob, ako svoj dom či byt zútulniť? Jednou z najjednoduchších a aj cenovo najdostupnejších alternatív je pestovanie izbových rastlín. Do interiéru prinesú pozitívnu náladu a urobia ho príjemnejším.

Nie každý má však „bunky“ na pestovanie izbových rastlín. Ak patríte medzi tých, ktorí by síce chceli izbové rastliny pestovať, ale netrúfajú si na to, skúste to na začiatok s nenáročnými rastlinami. Ktoré sú vhodné?

1. Monstera
Táto izbová rastlina ozvláštni každý interiér svojimi pôsobivými listami. Pochádza z tropických dažďových pralesov, preto obľubuje pravidelné rosenie. Mohutné listy budú však vynikať iba vtedy, ak ich pravidelne utriete, aby na nich nebol viditeľný prach. Je však nenáročná na pestovanie, preto je vhodná do bytu začiatočníka. Kam ju uložiť? Monstere vyhovuje miesto, v ktorom je polotieň a teplota okolo 20 stupňov Celzia. Pri polievaní sa riaďte zásadou, že substrát by mal byť stále vlhký. Čo sa týka hnojenia, používajte univerzálne hnojivo raz za 14 dní.

2. Fatsia japonská
Táto rastlina dorastá až do výšky 1,5 metra. Hodí sa skôr do chladnejších miestností, kde teplota nepresahuje 18 stupňov Celzia. Preto ju dajte do haly alebo na chodbu, kde je chladnejšie. Nerobí jej dobre ani slnko, preto ju majte v lete v polotieni. Dôležité je fatsiu pravidelne rosiť a primerane polievať. Na jar a v lete jej pravidelne doprajeme aj hnojivo. Ešte dobrá rada na záver. Pri presádzaní ju dajte do väčšieho črepníka, pretože veľmi rýchlo rastie. Ak máte doma malé deti, umiestnite ju radšej niekde mimo ich dosahu, pretože je jedovatá.

3. Zelenec chochlatý
Bude sa vynímať na svetlom mieste alebo v polotieni. Určite sa vyhnite miestam, na ktoré praží slnko. Čo sa týka zálievky, rastlina obľubuje vlahu, preto ju pravidelne a dostatočne polievajte. V zime jej vyhovuje teplota okolo 10-15 stupňov Celzia a tiež miernejšia zálievka. Ak bude počas chladných mesiacov v teple, prejaví sa to žltnutím a opadávaním listov. Podobne reaguje aj na nedostatok svetla.

4. Brečtan popínavý
Brečtan ako izbovú rastlinu predstavovať netreba, pretože sa jej darí skoro všade. Vyhovuje jej izbová teplota a svetlé miesta, ale bez priameho pôsobenia slnka. Rastlinu treba pravidelne polievať a odporúča sa aj rosenie. Substrát by mal byť vždy mierne vlhký, nikdy nie premočený. Keďže brečtan je popínavá rastlina, možno ju upravovať do rozličných tvarov, ktoré interiér ozvláštnia.

-w-
Obrázok: www.pixabay.com