Ako sa pri poistení auta riešia škody spôsobené ukrajinskými vozidlami?

Vojenský konflikt na Ukrajine spôsobil, že na našich cestách sa objavuje výrazne viac vozidiel s ukrajinskými evidenčnými číslami. Prirodzene tak vyvstávajú otázky, ako je to v prípade úhrady škôd z PZP, ktoré sú týmito vozidlami spôsobené. V prípade, že vinníkom nehody je vodič vozidla z Ukrajiny, nemusíte sa báť, oplatí sa však vedieť, s čím môžete počítať.

Od vypuknutia vojenského konfliktu u našich východných susedov až do 1. júla bola v tomto smere situácia pomerne jednoduchá. Slovenská kancelária poisťovateľov, ako správca garančného fondu totiž verejne prisľúbil, že škody spôsobené vodičmi ukrajinských vozidiel bude uhrádzať práve z garančného fondu poisťovateľov. Ten sa používa spravidla v tom prípade, ak je vinníkom nehody vodič vozidla, ktoré nemá platné PZP. V prípade teda, že nehodu zavinil ukrajinský vodič so svojim vozidlom prihláseným na Ukrajine, bolo potrebné obrátiť sa rovno na Slovenskú kanceláriu poisťovateľov.

PZP uzatvorené na Ukrajine s medzinárodnou platnosťou

Po vyššie spomenutom dátume došlo k zmene a spolu s tým aj k novým odporúčaniam. Všetkým odídencom, ktorí sa na Slovensku plánujú zdržať dlhšie, teda aj jazdiť na tunajších cestách sa odporúča uzavrieť PZP online v niektorej z ukrajinských poisťovní, pričom dôležité je dostať tzv. zelenú kartu s medzinárodnou platnosťou. Napriek tomu, takéto poistenie auta nemusí byť vhodné pre všetkých, ktorí sa Ukrajinu rozhodli opustiť a, navyše, treba rátať aj s tým, že aj pre samotného poškodeného môže byť komunikácia s ukrajinskou poisťovňou komplikovanejšia.

PZP na auto s ukrajinským evidenčným číslom neuzavriete

V prípade, že by majiteľ vozidla registrovaného na Ukrajine chcel uzatvoriť PZP na Slovensku, tak, bohužiaľ, nepochodí. Nie je totiž možné uzavrieť PZP na vozidlo, ktoré je prihlásené na Ukrajine (alebo kdekoľvek inde v zahraničí). Možným riešením vhodným najmä pre tých, ktorí chcú na Slovensku zostať žiť trvalo je preto preregistrovať si vozidlo na Slovensku a následne si doriešiť poistenie auta rovnako ako na iné tuzemské vozidlá.

Možnosť využiť tzv. hraničné poistenie

Do tretice je tu ešte jedna možnosť, ktorú ponúka priamo Slovenská kancelária poisťovateľov, ktorou je hraničné poistenie. Ide o poistenie zodpovednosti za škodu spôsobenú prevádzkou motorového vozidla registrovaného v zahraničí, pričom toto poistenie platí nielen na Slovensku, ale aj v mnohých ďalších európskych krajinách. Prípadné škody spôsobené ukrajinskými vozidlami sú tak uhrádzané priamo z tohto poistenia (ako pri tuzemskom PZP), a tak sa nekomplikuje situácia ani pre poškodeného. Jedným dychom, ale treba dodať, že hraničné poistenie auta je o niečo drahšie ako tuzemské PZP, a tak sa ho oplatí uzavrieť skôr na kratší čas.

Škoda spôsobená zahraničným vozidlom môže predstavovať komplikácie

Bez ohľadu na to či je reč o vozidlách registrovaných na Ukrajine, oplatí sa zmieniť, že škoda spôsobená zahraničným vozidlom môže často pre poškodeného predstavovať komplikácie navyše. Netreba sa síce obávať, že by k poistnému plneniu nedošlo, no celý proces sa môže pomerne ľahko natiahnuť a v prípade väčšej škody tak bez auta môžete byť pomerne dlho.

Oplatí sa preto mať uzavreté aj havarijné poistenie, ktoré môžete využiť na úhradu škody a tým ušetriť najmä čas a kopec nervov. Netreba zabúdať, že kvalitné poistenie auta má doslova cenu zlata, čo však mnohí zistia až v prípade, že sa naozaj niečo stane.