Ako ošetrovať cyklamen, aby dlho kvitol

Cyklamen pre krásne kvety, ale aj listy je u nás obľúbenou kvitnúcou črepníkovou rastlinou. Kvitne v zime až do jari, práve v zimnom období, keď je len pomerne málo iných kvitnúcich rastlín.

Cyklamen sa rozmnožuje semenom, čo je dosť náročné, preto cyklamen rozmnožovať doma sa neopláca a kupujeme už vypestované rastliny pred rozkvitnutím. Mnohí pestovatelia sa sťažujú, že v byte nevydrží dlho, rýchlo odkvitne a musia ho vyhodiť. Nevedia, že správnym pestovaním a ošetrovaním môžu dosiahnuť, že bude kvitnúť aj v budúcom roku. Cyklamen vydrží v svetlej  miestnosti, nie však na slnku, pri teplote asi 10 °C a správnom polievaní až 3-5 mesiacov, pričom odkvitne do posledného púčika. Tajomstvo celého úspechu s pestovaním cyklamenu v izbe, kancelárii, jedálni a pod. je práve v správnom polievaní. Zalievame mäkkou vodou, tvrdá vápenitá voda mu neosoží. V teplejšej miestnosti ho treba polievať výdatnejšie, nie však doprostred rastliny medzi púčiky a listy, ale vedľa nich, po okrajoch črepníka. Neškodí, keď je v miske pod črepníkom trošku vody, ktoré mu vytvára vlhkejšie prostredie. Listové stopky nesmú byť vo vode, hnili by.

Odumierajúce listy a kvety sa nesmú lámať, odrezovať alebo odstrihovať, ale odstraňujeme ich prudkým vytrhnutím smerom hore. V chladnej miestnosti polievame len veľmi opatrne, aby spodné časti listov, kvetov a hľúz nezačali hniť. Kvitnúci cyklamen môžeme postaviť v zime na južné okno, ale priame slnko mu neosoží. Po odkvitnutí ho už nepolievame, ale necháme listy zaschnúť. Mnohí pestovatelia cyklamen po odkvitnutí a zaschnutí listov vyhodia. Správnym ošetrením však dosiahneme, že cyklamen bude kvitnúť aj na budúce Vianoce, i keď už slabšie. Po odkvitnutí uložíme cyklameny na bezmrazé miesto na 4-6 týždňov (asi do konca mája). Po tomto čase hľuzy polejeme, vyberieme z črepníka, očistíme od zeminy a suchých koreňov tak, aby sme nepoškodili živé korene. Takto upravené hľuzy zasadíme do menších črepníkov do vopred pripravenej zeminy. Zeminu si pripravíme z listovky, rašeliny, kompostovej zeminy a piesku, z každej v jednom diele. Črepníky zapustíme do pôdy na miesto chránené pred vetrom a slnečným žiarením, kde ich zavlažujeme. Asi po 3-4 týždňoch začnú z hľúz vyrastať nové listy a tvoria sa aj nové korene. V tomto období, t.j. v septembri, ho prenesieme do bytu, najlepšie k oknu v teplejšej miestnosti, kde postupne začnú vyrastať pekné kvety, listov však málo. Budú kvitnúť síce bohato, no nie až tak ako v prvom roku. Kvety používame na rezanie. V ďalšom roku už takto nepokračujeme, lebo kvetov by už bolo menej.


Ing. KATARÍNA KETTMANNOVÁ