GLOXÍNIA - SINNINGIA

Gloxínia je nápadná rastlina s tmavozelenými, vajcovitými, jemne chlpatými listami, ktoré majú nápadnú žilnatinu. Veľké zamatové, zvončekovité kvety stoja vo zväzočkoch nad listovou ružicou.

Najobľúbenejšie sú červené kvety, ale môžu byť aj biele, ružové, fialové s bielymi okrajmi alebo aj dvojfarebné. Gloxínie dorastajú do výšky a šírky 30 cm. V prvom roku má iba niekoľko kvetov, v ďalších rokoch podstatne zvyšuje počet kvetov, niekedy ich je behom sezóny aj do stovky. U nás sa na trhu objavuje v jarných mesiacoch.

PESTOVANIE
Gloxínia neznáša priame slnko, neumiestňujeme ju preto na okne, na južnej strane, vyhovuje jej však svetlé a teplé miesto, najlepšie s vyššou vlhkosťou vzduchu. I keď má rada vlhké prostredie, je citlivá na priame kropenie. Dôležitá je dostatočná a rovnomerná zálievka. Gloxíniu zalievame na misku zospodu. Vodu v miske necháme "vypiť" a až po kratšej dobe vodu opäť doplníme. "Stojatá" voda by mohla rastline uškodiť. Počas obdobia kvitnutia prihnojujeme raz za mesiac fosforečným hnojivom, čo podporuje tvorbu kvetov. Gloxínie sa väčšinou pestujú ako jednoročné rastliny, ich hľuzy však možno na jeseň nechať uschnúť a na jar znovu vysadiť. Akonáhle rastlina na jeseň dokvitne a nemá už ďalšie puky, obmedzíme zálievku dovtedy, kým sa listy úplne nescvrknú a neuschnú. Hľuzu až do konca decembra necháme v črepníku v miestnosti s teplotou 12 až 15 °C. Potom hľuzu z kvetináča vyberieme, opatrne očistíme od starých koreňov a uložíme do sucha pri teplote okolo 10 - 13 °C. Správne prezimovaná hľuza je tvrdá a zdravá. Hľuza môže cez zimu zostať aj v kvetináči v suchom substráte. Na jar hľuzu vysadíme do väčšieho kvetináča do ľahkej, vzdušnej zeminy.  Hľuza nesmie byť zasadená príliš hlboko a najmä  nie obrátene. Hľuza má vyčnievať z tretiny zo zeminy. Kvetináč prenesieme do teplej a svetlej miestnosti a začneme zalievať, musíme sa však vyvarovať preliatiu. Sledujeme objavenie prvých výhonkov, ak vyraší viac výhonkov, ponecháme iba tri najsilnejšie a ostatné odstránime. Ďalej rastlinu ošetrujeme ako kvitnúcu gloxíniu. Tretím rokom dosahuje hľuza veľkosť v priemere až 10 cm, podľa toho volíme aj dostatočne veľký kvetináč.

ROZMNOŽOVANIE
Gloxínia sa rozmnožuje vegetatívne, a to buď listovými odrezkami asi pri teplote 20 °C, podobne ako africká fialka alebo delením hľúz. Pri vegetatívnom rozmnožovaní si rastlina zachováva znaky materskej rastliny - farbu a tvar listov a kvetov.


PROBLÉMY PRI PESTOVANÍ
- nedostatočná vlhkosť - stáčanie listov - príliš výdatná zálievka alebo chladné a vlhké stanovište - žltnú listy a rastlina zhnije.


Ing. KATARÍNA KETTMANNOVÁ