Tipy pre pestovanie orchideí

 Orchidea je ideálnym darčekom pre ženu ku akémukoľvek sviatku. Ak viete ako na to, budú vám prinášať krásu a radosť dlhú dobu. Ponúkame vám niekoľko tipov, ktoré vám pri pestovaní orchideí pomôžu.
 
Orchidey sú náročné na zálievku

Pri pestovaní orchideí je veľmi dôležité dbať na zálievku. Máte dve možnosti. Prvou možnosťou je ponorenie kvetináča s orchideou do nádoby s vodou na 20 až 30 sekúnd. Vykonávajte ho raz do týždňa. V žiadnom prípade nenamáčajte listy. Ďalším spôsobom je jednoduchá zálievka. Kvet polievajte vtedy, keď je zemina mierne suchá. Ideálne je spôsob zálievky odkonzultovať s predajcom, pretože môžu existovať odchýlky v závislosti od druhu orchidey. Skrútené listy rastlinky sú príznakom nedostatku vody. Správnosť zálievky je viditeľný aj na koreňoch rastliny. Zdravý koreň je pevný, mäsitý, zeleno-biely.
 
Ako je to s vlhkosťou vzduchu?

Základná zásada znie, že vlhkosť vzduchu v miestnosti nesmie klesnúť pod 40 percent. Ak sa tak stane, musíte prostredie zvlhčovať. Môžete tak urobiť prostredníctvom drobných kamienkov a vody v nádobe. Vytvoríte tak zásobník, ktorý zabezpečí rastline dokonalú vlhkosť. Nezabúdajte na pravidelné dopĺňanie vody.
 
Svetlo – dôležitá podmienka pestovania orchideí

Všeobecne rastliny obľubujú strednú intenzitu svetla. Priamym slnečným žiarením ani uložením do tmavého kúta nikdy nedocielite, aby bola rastlina zdravá a krásna. Orchideu uložte na svetlé miesto bez priameho slnečného žiarenia. Neviete odhadnúť potrebu svetla? Riaďte sa nasledovnými pokynmi:
 

  •     Pri nedostatku svetla sú listy zvláštnej smaragdovozelenej farby.
  •     Žltým, hnedým a oranžovým odtieňom listov vás rastlina upozorňuje na prebytok svetla.


Pestujete orchideu v domácnosti? O teplotu sa nestarajte

Viete kedy orchidey kvitnú? Kvitnutie rastliny zabezpečíte tak, že rozdiel medzi dennou a nočnou teplotou je 10 stupňov Celzia. Rastliny sú stavané tak, že obľubujú kolísanie teplôt. Ak im túto požiadavku splníte, môžete sa tešiť na bohatý dar v podobe prekrásnych kvetov.
 
Je hnojenie dôležité?

S rastlinami je to podobne ako s človekom. Ku zdraviu a kráse potrebuje živiny. Odporúčame používať hnojivá špeciálne určené pre tento druh rastlín. Hnojenie sa odporúča raz za niekoľko týždňov. Riaďte sa pokynmi výrobcu preparátu alebo pestovateľa.
Prajeme vám veľa radosti pri pestovaní vznešených a krásnych orchideí.
 
M